Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

18/12/2015 - Brazylia - Wspólnota wychowawcza dzieła “Săo Jose” przeprowadza akcję zalesienia parku
Zdjęcie artykułu -BRAZYLIA – WSPÓLNOTA WYCHOWAWCZA DZIEłA “SĂO JOSE” PRZEPROWADZA AKCJę ZALESIENIA PARKU

(ANS - Campinas) – Wspólnota wychowawcza dzieła “São Jose” z Campinas –które obejmuje szkołę, ośrodek techniczny “ETEC” i oddział “UNISAL” – niedawno zakończyła akcję zalesienia obszaru wodnego usytuowanego w Parku Ekologicznym w Campinas. Jej celem jest zachowanie warstwy wodonośnej na tym obszarze i zaopatrzenie miasta w wodę. Według odpowiedzialnych za tę akcję, w październiku zostało zasadzonych tysiąc drzewek typowych dla tego rejonu, które w przeciągu niewielu lat staną się częścią składową tego lasu.

“Warto zaznaczyć, że na tym obszarze wodnym znajduje się także ekologiczny ośrodek rekreacji, w którym wolontariusze-nauczyciele uczą dzieci bawić się zabawkami wykonanymi z materiałów z recyklingu” – wyjaśnił dyrektor salezjańskiego dzieła, ks. Dilson Passos Júnior.

Mając na uwadze ochronę wód gruntowych i chcąc zapobiec niedoborowi wody, wspólnota wychowawcza z São Jose zwróciła się do Sekreteriatu Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju z prośbą o pozwolenie na usunięcie starych sosen znajdujących się na terenie komercyjnych upraw szkoły.  

Uczyniła to dlatego, że sosny te pobierają wielkie ilości wód gruntowych, a rodzaj sosen tam obecnych, pochodzących z Florydy (US), posiada system korzeniowy bardzo głęboki i agresywny, wytwarzający żywicę, która zakwasza i wysusza glebę, ułatwiając rozwój mrowisk. 

“Obecnie obszar, na którym znajduje się las, jest dość uczęszczany; na przemian pojawiają się duże grupy uczniów, jak również samochody i piesi. Upadek tych drzew może spowodować zniszczenia i/lub uszkodzenia dotyczące zarówno przedmiotów o dużych rozmiarach. Mając na względzie zdrowie oraz bezpieczeństwo uczniów i społeczności sąsiadującej ze szkołą, było więc rzeczą konieczną ich usunięcie” – mówi na koniec ks. Passos. 

W ramach rekompensaty za usunięcie tych starych sosen Sekretariat Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju zażądał posadzenia drzewek typowych dla brazylijskich lasów, by w ten sposób ułatwić ich integrację z fauną tego regionu, co uczyniono w oparciu o projekt zalesienia, który został zrealizowany zgodnie prawem o ochronie środowiska obowiązującym w Brazylii, jaki został zatwierdzony przez agencję środowiskową.

Jak mówi pan Marcelo Oliveir dos Santos, salezjanin, wspólnota wychowawcza São Jose jest odpowiedzialna za tę nową część lasu do czasu, kiedy te drzewka będą mogły się rozwijać bez pomocy ludzkiej, co nastąpi za jakieś dwa lata.

Opublikowano 18/12/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca