Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

1/7/2011 - Hiszpania - Jeszcze 15.000 uchodźców na salezjańskiej placówce misyjnej w Duekoué
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – JESZCZE 15.000 UCHODźCÓW NA SALEZJAńSKIEJ PLACÓWCE MISYJNEJ W DUEKOUÉ
(ANS – Madryt) – Prokura Misyjna z Madrytu – “Misiones Salesianas” – wydała w dniu wczorajszym komunikat, w którym ponownie uczula na sytuację panującą na Wybrzeżu Kości Słoniowej i wzywa organizacje międzynarodowe do zainwestowania w przyszłość i pojednanie w tym kraju.

Na salezjańskiej placówce misyjnej w Duekoué znajduje się jeszcze 15.000 uchodźców. Salezjański misjonarz, César Fernández, informuje za pośrednictwem Prokury z Madrytu, że sytuacja wciąż nie jest rozwiązana. Wkoło spalone, zniszczone domy; wszędzie widać ślady przemocy związanej z tym konfliktem. Liczne są ślady pocisków; ludność wałęsa się bez celu, a w wielu przypadkach – bez żadnej nadziei.

Agencja ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) zajęła się planem budowy obozu dla uciekinierów z odpowiednimi warunkami higieniczno-sanitarnymi, tak jak prosiły o to “Misiones Salesianas” w marcu tego roku; wszystko jest w dobrym punkcie.

Jakkolwiek wiele osób, jak to potwierdzają misjonarze z Duékoué, nie chce pozostawić misji z lęku przed represjami. Przeszło 400 rodzin, tylko z dzielnicy Duékoué – Carrefour, straciło swój dobytek i nie wiedzą gdzie się udać. Placówka misyjna dotąd znajduje się pod ochroną Operacji ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej (UNOCI - United Nations Operation in Côte d`Ivoire).

W najbliższych dniach przewidziane jest przeniesienie uchodźców. „Zakłada się, że 800 osób opuści misję, ale potrzeba przeszło pięciu miesięcy, aby powrócić do normalności” – stwierdzają misjonarze. Obecnie ośrodek kształcenia zawodowego na tej placówce misyjnej został na nowo otwarty, ale funkcjonuje w 50%, ponieważ jeszcze wielu uczniów nie może uczęszczać na kursy.

Salezjanie są także przejęci rolniczą sytuacją tego kraju, której jeszcze w żaden sposób nie można ocenić. „Problem własności ziemi jest kluczem do rozwiązania tego problemu na dłuższy okres czasu, ale jednocześnie jednym z powodów lęku ludności wiejskiej przed powrotem do swoich domów” – jak donoszą z Salezjańskiej Wizytatorii Afryki Zachodniej.

“Misiones Salesianas” wzywają organizacje międzynarodowe do zainwestowania w przyszłość, w pojednanie narodów i edukację, stanowiącą kluczowy element rozwoju kraju” – czytamy w komunikacie przesłanym z Madrytu. “W przyszłości salezjańska placówka w Duékoué będzie prowadzić, długoterminowo, na tym obszarze działania animacyjne i szkoleniowe”.

Prokura Misyjna z Madrytu uruchomiła fundusz, aby pomóc tysiącom osób z Wybrzeża Kości Słoniowej. Na stronie Prokury dostępne są wszystkie informacje.

Opublikowano 01/07/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca