Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

24/11/2015 - Sierra Leone - Odżyła ndzieja po okresie eboli w ludności Kumbrabai dzięki nowej studni
Zdjęcie artykułu -SIERRA LEONE – ODżYłA NDZIEJA PO OKRESIE EBOLI W LUDNOśCI KUMBRABAI DZIęKI NOWEJ STUDNI

(ANS – Kumbrabai) – Kumbrabai, mała wioska w głębi Sierra Leone, leżąca 100 km od stolicy Freetown, wie, co to znaczy być naznaczonym ebolą. Epidemia karmiła się jej ludnością i jedna trzecia jej mieszkańców zmarła z powodu wirusa. Teraz, wolna od eboli, co stało się dzięki salezjanom, jest świadkiem odradzania się nadziei, a to dzięki budowie studni, która pozwoli ludności zadbać o swoje zdrowie i polepszyć stan upraw.

Do Kumbrabai, leżącego daleko od głównej drogi i innych miejscowości, można dotrzeć jedynie drogami wiejskimi. Znajduje się w okolicy, która, w porze deszczowej, staje się bagnista, zanurzonej w gęstej roślinności, z domami z cegły i – jak w całym Sierra Leone – bogatej w dzieci.

Pierwszy przypadek eboli w tej wiosce został odnotowany w lipcu 2014 roku. A po nim było wiele innych, ale na początku wszyscy myśleli, że jest to kwestia czarów... a tymczasem przybywało śmierci i zakażeń. Na 270 mieszkańców zmarło 82, zaś 65 osób zakażonych uciekło i nic o nich nie wiadomo. Tylko 12 z nich udało się pokonać chorobę.

Jest tutaj wiele rodzin, w których wszyscy członkowie ponieśli śmierć, w innych przeżył tylko jeden... Od kiedy pojawiła się ebola wszystko się zmieniło w Kumbrabai: wioska jest przeklęta przez samych ludzi, którzy nie chcą wejść do swoich domów, w których przebywali zmarli. Także ludzie z innym wiosek nie chcą spotykać się z mieszkańcami z Kumbrabai.

Salezjanie pomogli mieszkańcom Kumbrabai w czasie całego tego okresu i pomagają także teraz po tym, jak ebola opuściła Sierra Leone. W czasie epidemii pomagali im, odwiedzając ich, towarzysząc im i rozprowadzając pożywienie i wodę. Również teraz chcą to czynić, realizując konkretne projekty, które polepszą życie ludności i pozwolą jej odnaleźć nadzieję.

Budowa studni to pierwsza rzecz, dzięki której mieszkańcy Kumbrabai polepszą swoje warunki życia i będą mogli nauczyć się zdrowych przyzwyczajeń, jako że do tej pory mała porcja błotnistej, brudnej wody służyła zarówno do mycia, prania, picia, jak i napojenia zwierząt.

Dzięki tej infrastrukturze, zrealizowanej przez salezjanów, Kumbrabai będzie mogło także polepszyć stan swoich upraw, z uwagi na to, że wcześnie dwie trzecie upraw była spisana na straty z powodu niesprzyjających warunków klimatycznych, pasożytów i niewystarczalnej ilości wody. 

Do tego projektu dochodzą inne, takie jak dystrybucja zboża, uczenie nowych technik rolniczych w celu polepszenia upraw i stworzenia szkoły lokalnej, w której dzieci będą mogły pobierać naukę.

Opublikowano 24/11/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca