Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

2/8/2012 - Włochy - CGS: uczynić dzieci i młodzież protagonistami kina
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – CGS: UCZYNIć DZIECI I MłODZIEż PROTAGONISTAMI KINA

(ANS – Giffoni) – W dniu 24 lipca zakończyło się “Laboratorio Cinema Giffoni”, warsztaty zorganizowane przez Krajowe Stowarzyszenie Młodzieżowych Społecznokulturalnych Kółek Filmowych (CGS), w których uczestniczyło przeszło 80 osób: nauczycieli, działaczy kultury, animatorów i młodzieży ze szkół średnich. Warsztaty te towarzyszyły “Giffoni Film Festival” (GFF), imprezie, która została zainicjowana w 1971 r. w celu promocji kina wśrod młodzieży.

“Laboratorio Cinema Giffoni” przewidywało dwa kursy. Pierwszy był adresowany do nauczycieli, działaczy kulturalnych oraz animatorów, a w jego ramach można było pogłębić tematy relacji pomiędzy kinem a dydaktyką. W czasie tego kursu, który obejmował w sumie 60 godzin, zostały zaprezentowane filmy krótkometrażowe, biorące udział w Projekcie „Szlaki Życia”, zrealizowane przez lokalne stowarzyszenia CGS. Jego uczestnicy brali także udział w wydarzeniach festiwalowych, oglądali filmy biorące udział w konkursie w różnych kategoriach kina i teatru oraz koncertach. 

Drugi kurs był adresowany do młodzieży szkół średnich z Macerata i Alassio. Oferował on specyficzny szlak oceny krytycznej filmu. Oprócz tego młodzi uczestnicy realizowali codzienne sprawozdania video z kursowych zajęć, w którym uczestniczyli. Do tej młodzieży dołączyła inna grupa młodych, uczestniczących w GFF, którzy przybyli z innych środowisk.

“CGS” przyznało także swoje nagrody. Jury młodych “CGS” przyznało Nagrodę “CGS Percorsi Creativi 2012” filmowi “Milo” Berenda i Roel Boorsma, motywując to w ten sposób: “ponieważ, poprzez oryginalną i dobrze napisaną historię, omawia problematykę pozorów i akceptacji siebie, tak bardzo bliską wrażliwości współczesnych nastolatków, bez zbędnych frazesów i stosowania przewidywalnych rozwiązań narracyjnych, i również dlatego, że w intrygujący sposób łączy się z myślą przewodnią Festiwalu. Jakość reżyserska i interpretacje aktorskie sprawiają, że to dzieło dodaje bodźca i zdolne jest pobudzić ciekawość i wzbudzić refleksje, stosując zrozumiałe  środki wyrazu, które mogą znaleźć uznanie również bardzo młodej publiczności”.

Nagroda CGS “La Bottega Digitale” przypadła filmowi “The Foster Boy” (Der Verdingbub), zrealizowanemu przez Markusa Imbodena: “ponieważ porusza tematy często bardzo ignorowane, takie jak wykorzystanie nieletnich, nieuzasadniona przemoc, zaistnienie za wszelką cenę. Krytykuje hipokryzję i niesprawiedliwość, skradzione młodości, ukazując trudności młodzieży, jak również opisując marzenie tego, kto chce znaleźć swoje szczęście w muzyce. Zdecydowaliśmy się go nagrodzić także ze względu na emocjonalny wpływ, jaki wywarł na wszystkich nas za sprawą silnych obrazów, utrzymanych w chłodnym i obojętnym klimacie”.  

To samo jury przyznała Specjalne Wyróżnienie za film “Milo”.

“CGS” jest jednym z partnerów “Euro Clip Don Bosco”, europejskiego festiwalu filmów krótkometrażowych, adresowanego do młodych, zorganizowanego przez Dykasteria ds. Komunikacji Społecznej i ds. Duszpasterstwa Młodzieży. To wydarzenie, w którym biorą udział różne Inspektorie i kraje salezjańskiej Europy, będzie mieć miejsce jesienią 2013 r.

Opublikowano 02/08/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca