Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

8/1/2009 - Francja - Valdoccň: na drodze integracji
Zdjęcie artykułu -FRANCJA – VALDOCCŇ: NA DRODZE INTEGRACJI
(ANS – Paryż) – Pierwsze świadectwo, jakie zostało przedstawione w czasie Międzynarodowego Kongresu na temat: “System Prewencyjny a Prawa Człowieka”, było związane z Centrum “Valdoccň” w Paryżu- Argenteuil.

W 1995 r. salezjanie stworzyli w dzielnicy Paryża – Argenteuil nowe Valdocco, gdzie 30 wychowawców z pomocą animatorów i wolontariuszy wychowuje przeszło 600 ludzi młodych, Muzułmanów, Maghrebu, Azjatów i z Europy Wschodniej. Centrum zapewnia w ciągu dnia naukę dzieciom w przedziale wiekowym 8-16 lat, a wieczorem – młodym w wieku 16-25 lat. 

Główna działalność Centrum “Valdoccň” jest realizowana na ulicy, gdzie przebywa większa część dzieci z “banlieues”; tam się uskutecznia pośrednictwo rodzinne i społeczno-wychowawcze, scalając trzy główne komponenty: rodzinę, szkołę i ulicę.

“Duszą” Centrum jest salezjanin – ks. Jean Marie Petitclerc, osoba wyróżniająca się w środowisku wolontariatu francuskiego, wykładowca uniwersytecki. Na przestrzeni lat powołał do życia cykl oratoriów pośród “banlieus” Paryża i dzisiaj jest członkiem Rady Ministerstwa ds. Peryferiów, która powstała, aby stawić czoło poważnym problemom społecznym zagrożonych dzielnic wielkich miast francuskich.

“Banlieuses”, zaistniałe w końcu lat sześćdziesiątych, kiedy to do Francji napływały tłumy emigrantów zwłaszcza z byłych kolonii, powstały początkowo jako “przejściowe miasta” dla tej siły roboczej, która napływała do tego kraju w tamtych latach. Dzisiaj, te przestrzenie stały się ostatecznym miejscem zamieszkania dla tych nowych obywateli.

Degradacja, brak infrastruktury i przeludnienie spowodowały wzrost przestępczości, handel narkotyków i broni, zwłaszcza wśród najmłodszych. I tak “banlieue” stała się w powszechnym rozumieniu synonimem niepewności i prowizorki społecznej.

“Wiele mówi się o przemocy wśród młodych ludzi w  miastach, ja twierdzę, że przemoc jest  ich naturalnym sposobem na rozładowanie złości, na stawienie czoła konfliktom” – stwierdza ks. Petitclerc. “To, co nie jest naturalne, ponieważ jest owocem wychowania, to współżycie społeczne i pokój: zdolności do budowania pokojowych relacji z tymi, którzy są inni od nas, trzeba się nauczyć. Ksiądz Bosko mówi, że przemoc młodych świadczy o porażce naszego  procesu wychowawczego, a więc zakasajmy rękawy: wychowujmy ich. Trzeba działać we współpracy ze wszystkimi dorosłymi, którzy mają kontakt z młodzieżą. Sądzę, że przy takim globalnym podejściu oryginalność wdrażania systemu prewencyjnego na  ‘Valdoccň’ w Argenteiux polega właśnie na szukaniu współdziałania na linii  rodzina – szkoła –  miasto, aby stworzyć więź pomiędzy wszystkimi dorosłymi, którzy  towarzyszą młodym ludziom w ich drodze”.

Świadectwo ks. Petitclerca, związane z Centrum “Valdoccň” w Paryżu, dzięki realizacji materiału video przez Missioni Don Bosco – Media Centre z Turynu, jest dostępne na platformie www.donbosco-humanrights.org

Opublikowano 08/10/2009

 

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca