Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

15/12/2015 - Salwador - Wydawnictwo Uniwersytetu “Don Bosko” prezentuje książkę “Lud Pipil i jego język: powrót do życia”
Zdjęcie artykułu -SALWADOR – WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU “DON BOSKO” PREZENTUJE KSIążKę “LUD PIPIL I JEGO JęZYK: POWRÓT DO żYCIA”

(ANS – Soyapango) – W listopadzie, w Domu Akademii w Soyapango miała miejsce prezentacja książki “Lud Pipil i jego język: powrót do życia”, której autorem jest Jorge Lemus, dyrektor Departamentu Badań Językowych Uniwersytetu “Don Bosco”.

Lyle Richard Campbell, znany językoznawca Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa, stwierdził: “Jest to dzieło, za pomocą którego autor chce uwrażliwić czytelnika na trudną sytuację ludu Pipiles i zapoznać z ich językiem”. A ponadto podkreśla, że “model, jaki zastosował dr Lemus i opisał w tej książce pomoże nam lepiej wykorzystać zasoby, którymi dysponujemy, w odniesieniu do innych osób na całym świecie, których język wymaga ochrony i rewitalizacji. 

Proces rewitalizacji náhuat w Salwadorze, który wspiera mała grupa profesorów entuzjastycznie nastawionych do tego przedsięwzięcia, został zainicjowany w 2004 roku w trzech ośrodkach szkolnych w Sonsonate. Obecnie ten program jest realizowany w 38 ośrodkach, w których ponad 5 tysięcy dzieci i młodzieży uczy się języka náhuat jako języka obcego. A poza tym, istnieje także ośrodek językowy dla dzieci w wieku 3-5  lat o nazwie  “Culla Náhuat”, gdzie autochtonki używają języka náhuat jako jedynego języka, w którym się uczą.

Rafael Lara-Martínez zaznaczył, że Jorge Lemus “z perspektywy ekologii językowej... ukazuje trwanie kultury tubylczej, w połowie niedostrzegalnej, w kraju, który jest uważany za mieszaninę języków w całym tego słowa znaczeniu” i podkreślił, że “model rewitalizacji językowej “náhuat-pipil” oferuje innowacyjne doświadczenie w tym względzie... i może stać się wzorcem, który będzie można zastosować w odniesieniu do rewitalizacji języków tubylczych w całym regionie Środkowej Ameryki. 

Książka ta wchodzi w skład Kolekcji Trzydziestolecia Wydawnictwa Uniwersytetu “Don Bosco”, a obejmuje 6 rozdziałów, w których omawia się takie tematy, jak tożsamość tubylców, relację pomiędzy językiem i władzą, wzorzec rewitalizacji językowej, jaki przedstawia autor oraz jego zastosowanie, mające na celu przywrócenie języka náhuat.

Dr Jorge Lemus jest językoznawcą, tłumaczem, badaczem i wykładowcą akademickim. Jest autorem 50 publikacji, na które składają się artykuły, książki, teksty dydaktyczne i eseje. A ponadto jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Uniwersytetu “Don Bosco” i członkiem Akademi Językowej Salwadoru. W 2010 roku otrzymał Krajową Nagrodę w dziedznie Kultury za swoją pracę badawczą, jaką poświęcił językowi “náhuat-pipil”, i zaangażowanie na rzecz jego rewitalizacji. 

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Uniwersytetu “Don Bosco” w Soyopango.

Opublikowano 15/12/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca