Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

25/5/2012 - Polska - Szkoły salezjańskie: pracować razem, aby wspólnie wzrastać
Zdjęcie artykułu -POLSKA – SZKOłY SALEZJAńSKIE: PRACOWAć RAZEM, ABY WSPÓLNIE WZRASTAć

(ANS – Piła) – W dniach 21-24 maja w Pile miała miejsce Konferencja Salezjańskich Inspektorii Polski (KSIP) i zamykanego Okręgu Wschodniego. W środę, 23 maja, na zaproszenie Radcy Regionu Europa Północna, ks. Marka Chrzana, przybył i głos zabrał ks. Miguel Angel García, członek Dykasterium ds. Duszpasterstwa Młodzieżowego (PG), który mówił o rzeczywistości szkoły katolickiej i salezjańskiej w Europie i jej perspektywach w Polsce. 

Ks. García, odpowiedzialny w Dykasterium PG za Duszpasterstwo szkolne, zachęcił obecnych Inspektorów i Delegatów inspektorialnych – ks. Zenona Latawca, ks. Jana Gondro, ks. Stefana Makurackiego i ks. Juliana Dzierżaka, odpowiedzialnych za szkoły i byłych wychowanków w poszczególnych Inspektoriach – do współpracy oraz rozwoju sieci i synergii wzajemnego wsparcia. Następnie, w rozmowie z Inspektorami, były omawiane działania koordynacyjne, jakie już są realizowane w szkołach salezjańskich.

Potem ks. García przedstawił sytuację w innych krajach, które wybrały model współpracy w sieci i oparty na dialogu, wskazując na możliwości, jakie oferuje takie rozwiązanie: sprzyja wspólnej refleksji nad znaczącymi kwestiami wychowawczymi, zwłaszcza w odniesieniu do szybkich zmian rzeczywistości; pozwala na skonfrontowanie stanowisk i wzorcowych praktyk, poszukując wspólnych rozwiązań; pobudza do wzajemnego poznania i analizy charakterystycznych cech danego terytorium; wypracowuje język pastoralny i wspólne odnośniki kulturowe na rzecz bardziej skutecznej szkoły; zapewnia optymalne wykorzystanie i zaoszczędzenie zosobów Inspektorii, i na koniec – wzmacnia obecność instytucjonalną w środowiskach świeckich i kościelnych. 

“To oczywiste, że znajdujemy się w obliczu możliwości, a także wyzwania dla salezjańskiej Polski” – powiedział na zakończenie García. „Pracować razem, aby wspólnie wzrastać” – skonkludował ks. Chrzan. Jest to wybór podyktowany pragnieniem wsparcia współdziałania szkół salezjańskich w istotnym momencie nowego przemyślenia i rozplanowania działalności wychowawczo-duszpasterskiej w Europie.

Opublikowano 25/05/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca