Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/11/2013 - Dom Generalny - List ojca Jorge Mario Bergoglio poświęcony błogosławionemu Artemidesowi Zattiemu
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – LIST OJCA JORGE MARIO BERGOGLIO POśWIęCONY BłOGOSłAWIONEMU ARTEMIDESOWI ZATTIEMU

(ANS – Rzym) – W dniu 18 maja 1986 r. ks. Cayetano Bruno, salezjanin, otrzymał list, którego nadawcą był ojciec Jorge Mario Bergoglio. List przybliżał doświadczenie, jakie było udziałem obecnego Papieża Franciszka, związane z osobą błogosławionego Artemidesa Zattiego, salezjanina koadiutora. W liście tym obecny papież pisze, w jaki sposób za jego wstawienictwem w prowincji jezuickiej w Argentynie odrodziły się powołania braci koadiutorów.

Odnoszę się do roku 1976, tego, w którym poznałem życie Pana Zattiego. W owym roku najmłodszy współbrat koadiutor miał 35 lat, był pielęgniarzem i zmarł cztery lata później jako ofiara choroby nowotworowej mózgu. Następny po nim miał 46 lat, a kolejny 50. Pozostali byli już staruszkami (wielu z nich nadal pracuje aktualnie jako wioślarze, mając na karku 80 lat). Ten „obraz demograficzny” współbraci koadiutorów w prowincji Argentyńskiej Jezuitów prowadził wielu do przekonania, że ta sytuacja jest nieodwracalna i nie będzie już żadnych innych powołań. Wielu nawet zadawało sobie pytanie o „aktualność” powołania współbrata koadiutora w Towarzystwie Jezusowym, ponieważ patrząc na fakty wydawało się, że się wyczerpały” – pisze ojciec Jorge Mario Bergoglio na początku swojego listu.

Podobnie jak salezjanie, także jezuici upatrują w sylwetce brata koadiutora specyfikę jednego powołania, odnośnie do czego autor listu napisał: „Ojciec Generał Pedro Arrupe S.I. silnie naciskał na konieczność powołania współbrata koadiutora dla integralności Towarzystwa. Twierdził, że Towarzystwo nie jest Towarzystwem bez współbraci koadiutorów”.

Dalej w liście jest mowa o tym, jak w czasie jednej z wizyt u współbraci jezuitów w Północnej Argentynie, w archidiecezji Salta, bp Pérez opowiedział ojcu Jorge Mario o życiu pana Zattiego i zachęcił go, by więcej przeczytał na jego temat. W ten sposób zrodziło się w nim pragnienie, by za jego wstawiennictwem prosić Boga o nowe powołania braci koadiutorów. 

List kończy się właśnie potwierdzeniem owego przekonania o wstawiennictwie pana Zattiego na rzecz nowych powołań braci koadiutorów.

Pełny tekst listu dostępny jest w dziale Serwis ANS.

Opublikowano 13/11/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca