(ANS – Rzym) – W dniu 18 maja 1986 r. ks. Cayetano Bruno, salezjanin, otrzymał list, którego nadawcą był ojciec Jorge Mario Bergoglio. List przybliżał doświadczenie, jakie było udziałem obecnego Papieża Franciszka, związane z osobą błogosławionego Artemidesa Zattiego, salezjanina koadiutora. W liście tym obecny papież pisze, w jaki sposób za jego wstawienictwem w prowincji jezuickiej w Argentynie odrodziły się powołania braci koadiutorów.
„Odnoszę się do roku 1976, tego, w którym poznałem życie Pana Zattiego. W owym roku najmłodszy współbrat koadiutor miał 35 lat, był pielęgniarzem i zmarł cztery lata później jako ofiara choroby nowotworowej mózgu. Następny po nim miał 46 lat, a kolejny 50. Pozostali byli już staruszkami (wielu z nich nadal pracuje aktualnie jako wioślarze, mając na karku 80 lat). Ten „obraz demograficzny” współbraci koadiutorów w prowincji Argentyńskiej Jezuitów prowadził wielu do przekonania, że ta sytuacja jest nieodwracalna i nie będzie już żadnych innych powołań. Wielu nawet zadawało sobie pytanie o „aktualność” powołania współbrata koadiutora w Towarzystwie Jezusowym, ponieważ patrząc na fakty wydawało się, że się wyczerpały” – pisze ojciec Jorge Mario Bergoglio na początku swojego listu.
Podobnie jak salezjanie, także jezuici upatrują w sylwetce brata koadiutora specyfikę jednego powołania, odnośnie do czego autor listu napisał: „Ojciec Generał Pedro Arrupe S.I. silnie naciskał na konieczność powołania współbrata koadiutora dla integralności Towarzystwa. Twierdził, że Towarzystwo nie jest Towarzystwem bez współbraci koadiutorów”.
Dalej w liście jest mowa o tym, jak w czasie jednej z wizyt u współbraci jezuitów w Północnej Argentynie, w archidiecezji Salta, bp Pérez opowiedział ojcu Jorge Mario o życiu pana Zattiego i zachęcił go, by więcej przeczytał na jego temat. W ten sposób zrodziło się w nim pragnienie, by za jego wstawiennictwem prosić Boga o nowe powołania braci koadiutorów.
List kończy się właśnie potwierdzeniem owego przekonania o wstawiennictwie pana Zattiego na rzecz nowych powołań braci koadiutorów.
Pełny tekst listu dostępny jest w dziale Serwis ANS.
Opublikowano 13/11/2013