Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

10/6/2013 - Dom Generalny - Salezjańskie Prokury Misyjne: okna Zgromadzenia na świat
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – SALEZJAńSKIE PROKURY MISYJNE: OKNA ZGROMADZENIA NA śWIAT
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – W dniach 7-9 czerwca, w Domu Generalnym w Rzymie odbyło się doroczne spotkanie odpowiedzialnych za 5 międzynarodowych Prokur Misyjnych Zgromadzenia salezjańskiego, ostatnie przed Kapitułą Generalną 27.

W spotkaniu, które koordynowali ks. Václav Klement, Radca ds. Misji salezjańskich, i pan Jean Paul Muller, Ekonom generalny, uczestniczyli odpowiedzialni za Prokury Misyjne, które podlegają bezpośrednio Przełożonemu Generalnemu: ks. George Menamparampil (Bosconet, Indie), ks. Mark Hyde i il pan Jaime Correa (New Rochelle, USA), ks. Pierluigi Zuffetti (Missioni Don Bosco w Tyrunie), ks. Agustin Pacheco (Misiones Salesianas, Hiszpania) oraz ks. Clemens Schliermann i pan Nelson Penedo (Don Bosco Mission, Bonn).

Przełożony Generalny zabierał głos dwukrotnie. W piątek, 7 czerwca, dziękował wszystkim dyrektorom Prokur za ich pracę zrealizowaną w ostatnim sześcioleciu i podzielił się z nimi refleksją, z punktu widzenia chrześcijańskiego, dotyczącą obecnego światowego kryzysu finansowego i ekonomicznego. Przy tej okazji uwypuklił rolę Prokur Misyjnych nie tylko, gdy chodzi o gromadzenie przez nie funduszy, ale także ze względu na ich wkład w ewangelizację w świecie gospodarki, gdzie często króluje kultura zysku, która pomija potrzebujących. Następnego dnia, w czasie Eucharystii o Niepokalanym Sercu Maryi, wskazał na drogę wiary Maryi – jako na paradygmat dla każdego ucznia i misjonarza Chrystusa.

W pierwszym dniu cała grupa uczestniczyła także w sesji Rady Don Bosco Network – składającej się z pani prezes, p. Janny Stożek i 3 radców – poświęconej wymianie operatywnej w ramach “Capacity building” (budowania kompetencji) “Biur planowania i rozwoju” (po angielsku PDO) w Inspektoriach oraz „Liniom przewodnim w przypadku sytuacji kryzysowych”, które zostaną dopracowane do końca roku.

Wizyta w Drukarni Watykańskiej, w kaplicy “Redemptoris Mater” i spotkanie ze wspólnotą salezjańską na Watykanie w sobotni wieczór stanowiły okazję do modlitwy i odczucia pełnej łączności z Kościołem powszechnym.

Dzielono się i dokonano oceny działań, jakie zrealizowano w ciągu ostatnich 6 lat, zgodnie z Programem Przełożonego Generalnego (2008-2014). Wyłoniły się niektóre nowe tematy, odpowiednio do nowych paradygmatów: przypadki dobroczyńców, którzy chcą stać się protagonistami projektów misyjnych; konieczność absolutnej przejrzystości, na wszystkich poziomach, gdy chodzi o zbieranie funduszy na misje; rozwój nowych metod komunikowania się ze społeczeństwem i dobroczyńcami, nie tylko poprzez portale społecznościowe, ale także dynamiki P2P – „people to people”. Z wielkim zadowoleniem odnotowano także wzrost salezjańskiej tożsamości Prokur, zarówno pod względem formacyjnym, jak i kryteriów przyjętych w działaniach.

Spotkanie wkazało także na niektóre konieczne i strategiczne procesy w celu wzmocnienia solidarności misyjnej, będące w mocy także po Kapitule Generalnej  27:
Zmotywować salezjanów do otwierania nowych Ośrodków Misyjnych we wszystkich Inspektoriach, także w tych najbiedniejszych: w Afryce, Azji, Ameryce, jak to miało miejsce z powołaniem i konsolidacją regionalnego Ośrodka w Nowym Delhi (Indie, 2009).
Podtrzymać coroczną organizację seminariów dla różnych instytucji udzielających się na rzecz misji salezjańskich: Ośrodków inspektorialnych, PDO, NGO promisyjnych...
Wspierać szkolenia salezjanów w zakresie gromadzenia funduszy i zarządzania nimi, odbywające się w ramach trzytygodniowych kursów regionalnych, począwszy od Azji Południowej i Afryki-Madagaskaru. W tym względzie przewidziane jest wydanie, także w języku francuskim i portugalskim, Materiałów z seminariów PDO (Hyderabad, 2011) i Ośrodków inspektorialnych (Bonn, 2012).
Zainwestować, by uwidocznić Zgromadzenie i jego pracę na rzecz młodzieży, wychodząc poza to, o czym już można przeczytać w 60 różnych wersjach językowych Biuletynu Salezjańskiego.

Na zakończenie spotkania jeszcze raz zostały wypowiedziane słowa podziękowania ze strony Rady Generalnej i całego Zgromadzenia pod adresem 5 wielkich salezjańskich Prokur Misyjnych: za wielką skalę pomocy, jakiej udzielają, a przede wszystkim za to, że coraz bardziej się stają „oknami Zgromadzenia na świat” i “oknami świata na Zgromadzenie”.

Opublikowano 10/06/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca