Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

7/5/2013 - Indie - Praca salezjańska wśród ludu Khasi
Zdjęcie artykułu -INDIE – PRACA SALEZJAńSKA WśRÓD LUDU KHASI
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Shillong) – Rozległy region północno-wschodnich Indii zamieszkuje także tubylczy lud Khasi, którego początki i historia są jeszcze mało znane wielu uczonym, zważywszy na to, że to niewiele, co się o nim wie, jest często zmieszane ze starymi legendami i lokalnymi tradycjami. Salezjanie, wierni duchowi misyjnemu zgromadzenia, wypełniają swój apostolat także wśród tubylców Khasi, a ostatnio otwarli również nowy kościół dla nich w wiosce Jairot.

Khasi są jednych z dwóch głównych ludów tubylczych indyjskiego stanu Meghalaya; drugim są Garos. Nazwa tych pierwszych, w ich języku, oznacza “7 dzwonnic” i zamieszkują oni zachodnią część stanu Meghalaya, jednego z siedmiu stanów północno-wschodniego obszaru Indii, znanego z swego pięknego krajoobrazu, co sprawia, że jest także nazywany “królową obszaru północno-wschodniego” lub “Szkocją Wschodu”.

Kultura ludu Khasi odznacza się swoimi specyficznymi cechami. Społeczeństwo jest zorganizowane w taki sposób, że władza, dostojeństwo, dziedzictwo i następstwo władzy jest przekazywane po linii matki. To kobieta jest tą, która ma prawo do wybrania swojego mężaczyzny, życia z nim, obrania go za małżonka i ustalenia miejsca zamieszkania nowej rodziny.

Lud Khasi odczuł pierwsze zmiany z przybyciem wypraw angielskich i misyjnych na początku XIX wieku. Charakter kulturowy i struktura społeczna Khasi niewątpliwie nie zostały zmienione. Jakkolwiek, działalność misyjna przyniosła liczne postępy na polu kształcenia, rozwoju poczucia tożsamości plemiennej, stworzenia lokalnych “leadership”, większej wolności kobiet, organizacji społecznej i w końcu – na płaszczyźnie religii.

Chrześcijańska obecność na tym terenie przyjęła swoją stałą formę w grudniu 1889 r. z powołaniem Prefektury Apostolskiej Assam, która stała się następnie diecezją Shillong-Guwahati (1934), a potem archidiecezją (1970). Region zamieszkiwany przez Khasi obecnie należy do archidiecezji Shillong, której biskupem jest  bp Dominic Jala, szósty z kolei salezjanin, który kieruje tym okręgiem kościelnym (pierwszy był Louis Mathias, był biskupem od 1922 r.).

Na terenie archidiecezji salezjanie prowadzą także parafię pw. świętych Piotra i Pawła, erygowaną w 1997 r. w wiosce Pynthorumkhrah dla uczczenia wizyty Jana Pawła II w Shillong, która miała miejsce w 1986 r. Pierwszym proboszczem był misjonarz z Włoch, ks. Piero Schiavon; dzięki jego pracy i jego współbraci obecnie parafia liczy  15 000 wiernych, w większości ludzi młodych i ubogich.

Poza tym, w dniu 21 kwietnia wspólnota parafialna uczestniczyła w erygowaniu nowego kościoła, który został wybudowany w wiosce Jairot, jako dobry znak apostolatu misjonarzy i otwartości miejscowej ludności. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Ïoannis Warpakma, obecny proboszcz kościoła w Pynthorumkhrah; wraz z nim koncelebrowali: ks. Schiavon i innych trzech kapłanów, dwaj salezjanie i jeden klaretyn.

Dzień był przeżyty w wielkiej radości przez katolickich wiernych z wioski, którzy dziękowali salezjanom za nowy kościół i działalność jaką w związku z nim prowadzą. Ta okazja do świętowania stanowiła także motyw nadziei i radości w trudnej chwili dla wszystkich mieszkańców regionu: 10 kwietnia gwałtowny cyklon spowodował śmierć osób i poważnie zniszczył domy, pola, wszystko to, co ten lud posiada.

Opublikowano 07/05/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca