Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

29/4/2013 - Hiszpani - Odmienność kulturowa i religijna wyzwaniem dla działalności duszpasterskiej Rodziny Salezjańskiej
Zdjęcie artykułu -HISZPANI – ODMIENNOść KULTUROWA I RELIGIJNA WYZWANIEM DLA DZIAłALNOśCI DUSZPASTERSKIEJ RODZINY SALEZJAńSKIEJ
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Madryt) – Przedstawiciele szkół, parafii, ośrodków młodzieżowych, platform i Rodziny Salezjańskiej: przeszło 50 osób, członków różnych grup Rodziny Salezjańskiej, zgromadziło się w dniach 19-21 kwietnia w Alcala de Henares, w Madrycie, aby odbyć dyskusję na temat sytuacji związanej z odmiennością kulturową i religijną w środowiskach salezjańskich, a także zaproponować kryteria urzeczywistnienia i wprowadzenia dobrych praktyk ewangelizacji oraz przeanalizować sposoby duszpasterskiego zastosowania w odniesieniu do Rodziny Salezjańskiej.

Temat ten był omawiany w trzech prelekcjach, po których nastąpiły debaty, praca w grupach i prezentacja realizowanych inicjatyw. Francisco Javier de la Torre, z Uniwersytetu w Comillas, omówił temat “Wsłuchanie się, przyjęcie i interpretacja odmienności kulturowej i religijnej”; Jose Luis Sánchez, z Uniwersytetu w Granadzie, mówił o sposobie ewangelizacji w kontekście odmienności religijnej i kulturowej, zaś Maria Angeles Pavón, z Uniwersytetu w Barcelonie, poddała analizie wyzwania, które stają przed Rodziną Salezjańską.

W ramach aktualnych dobrych praktyk zostały przytoczone np. te związane z Instytutem „Miasteczko Młodzieży” w Madrycie, dziennym ośrodkiem w Jaén, Stowarzyszeniem Młodzieżowym „Centrum Przyjaźni” w Sant Vicenç dels Horts, parafią w Ciutat Meridiana, w Barcelonie, i ośrodkiem młodzieżowym Ks. Bosko – Projekt “Puzzle” z Madrytu.

W poszczególnych grupach kulturowych zostały następnie wypracowane pewne refleksje i wnioski końcowe, które zostaną przekazane różnym ekipom koordynacji na poziomie krajowym i inspektorialnym.

Spotkanie w Alcalá de Henares zrodziło się z troski, jaką przejawiało wiele środowisk salezjańskich, w imię której w tych ostatnich latach starano się podjąć różne inicjatywy, które domagają się pogłębionej refleksji i poważnej analizy. Rodzina Salezjańska z Hiszpanii stara się w ten sposób urzeczywistnić Ukierunkowania zaproponowane przez Kapituły Generalne (KG) salezjanów i córek Maryi Wspomożycielki; np. KG22 CMW wzywa wspólnoty wychowawcze do stania się „miejscami przyjęcia, solidarności i międzykulturowości”, przestrzeniami owocnej wymiany, która czyni osoby otwartymi na potrzeby wychowawcze”. 

W podobny sposób KG26 salezjanów zauważa, że “Wiele naszych dzieł funkcjonuje w kontekście wieloreligijnym, wieloetnicznym i wielokulturowym, który przedstawia dla ewangelizacji nowe wyzwania i możliwości. Wśród nich wyróżnia się szczególnie związek z Islamem, który wymaga określenia odpowiednich strategii dialogu i przepowiadania. Gdzie nie możliwe jest wyraźne i bezpośrednie przepowiadanie Jezusa Chrystusa, nasza obecność jako chrześcijańskich wychowawców, stanowi znak profetyczny i rzuca cenne ziarno ewangelizacji” (DRG 401, 30).

Opublikowano 29/04/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca