Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

17/12/2012 - Włochy - Tydzień Promocji Praw Człowieka
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – TYDZIEń PROMOCJI PRAW CZłOWIEKA

(ANS – Rzym) – “Volontariato Internazionale per lo Sviluppo” (VIS) zechciało uczcić rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, promując ją i uczestnicząc w cyklu okolicznościowych spotkań wraz z innymi organizacjami. Mowa tu o tygodniu poświęconym promocji praw człowieka i projektom realizowanym przez salezjańską organizację pozarządową.

W poniedziałek 10 grudnia – dzień obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka – zostało zaprezentowane video zrealizowane przez studentów kierunku magisterskiego “Cartoon Animation” Istituto Europeo del Design (IED) w Rzymie w ramach projektu “Studnia dla Andrei”, jaki jest realizowany przez VIS w Etiopii ku pamięci Andrea De Nando, 15-letniego chłopca, którego przejechał samochód w czasie gdy, będąc na zewnatrz oratorium, przechodził po pasach przez ulicę. Prezentację wsparło VIS, IED ROMA i “Shoot4Change”, sieć fotografów „non-profit”. W prezentacji video uczestniczyła także matka Andrei – Elisabetta Cipollone.

W środę 12 grudnia, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Włoch w Rzymie odbyło się międzynarodowe sympozjum na temat: “Centralne miejsce osoby i troska o Prawa Człowieka we współczesnym świecie”. Jego organizatorem było CIDU (Comitato Interministeriale per i Diritti Umani, działające przy MSZ) we współpracy z VIS i Komitetem ds. Promocji i Ochrony Praw Człowieka. Sympozjum, które rozpoczęło się wideo-przesłaniem Ministra Spraw Zagranicznych, Giulio Terzi, zakończyło trzeci cykl spotkań na temat: “Promocja Praw Człowieka: od teorii do praktyki”, inicjatywy, która została zapoczątkowana w ubiegłym roku w celu pogłębienia, na bazie seminariów, specyficznych tematów szczególnie aktualnych, dotyczących promocji i ochrony Praw Człowieka. W spotkaniu brali udział studenci z kierunku magisterskiego Wydziału Nauk Politycznych, Prawa, Ekonomii i Literatury różnych uczelni rzymskich, jak również SIOI (Società Italiana per l’Organizzazione Internazionale).

“Kwestia równości płci, kwestia Praw” – było tematem konferencji, która odbyła się w czwartek 13 grudnia, w której uczestniczyli uczniowie z niektórych szkół średnich Rzymu. W czasie sympozjum, w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Włoscech zostały zaprezentowane różne dobre praktyki dotyczące odpowiedzialności i wzmocnienia udziału kobiet w życiu społeczno-politycznym we Włoszech i Afryce. W tym spotkaniu, zorganizowanym przez VIS wraz z NGO “Prodocs” i “Bottega del Commercio Equo e Solidale – Equamente”, wzięli także udział goście ze “Schola Harushiyakira”, stowarzyszenia ADISCO w Burundii.

Sympozjum pomogło młodym uczestnikom zmierzyć się z tematami dotyczącymi relacji płci, stereotypów i uprzedzeń, braku równości pomiędzy mężczyznami i kobietami w dostępie do praw i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Burundii i Afryce Środkowej. Działalność VIS w Burundii charakteryzuje się jasnym podejściem do równości płci, ukierunkowanym na realizację specyficznych inicjatyw w celu wsparcia przedsiębiorczości kobiet, promujących “empowerment” najsłabszych pracownic na polu gospodarki nieformalnej w Bujumbura poprzez doskonalenie ich umiejętności technicznych i menadżerskich.

I na koniec, 14 grudnia, aby uczcić wejście Palestyny jako stałego obserwatora ONZ, VIS zorganizowała VII edycję “Territori diVini” – degustację win palestyńskich i włoskich, co uczyniła we współpracy z „Associazione Italiana Sommelier” z Rzymu. Smakowano win, które Cremisan produkuje od 1885 r., którym towarzyszyły produkty z “Fattoria di Parma”. Wina z Cremisan są rozprowadzane na terenach Palestyny, w krajach sąsiadujących, a wkrótce także dotrą do Włoch. Dochód ze sprzedaży wina jest przeznaczony na dzieła społeczne (szkoły, ośrodki stowarzyszeń młodzieżowych, ośrodki kształcenia zawodowego, oratoria) i piekarnie, jakie salezjanie prowadzą w Betlejem i Nazarecie. Ostatecznymi beneficjentami są ludzie młodzi, młodzi Palestyńczycy i chrześcijańscy Arabowie, którzy żyją w sytuacji ubóstwa, marginalizacji oraz różnych problemów gospodarczych i społecznych.

Opublikowano 17/12/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca