Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

27/7/2012 - Dom Generalny - “Słówko na dobranoc” Przełożonego Generalnego na zakończenie letniego plenum
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – “SłÓWKO NA DOBRANOC” PRZEłOżONEGO GENERALNEGO NA ZAKOńCZENIE LETNIEGO PLENUM

(ANS – Rzym) – Co już jest tradycją, na zakończenie plenum Rady Generalnej Przełożony Generalny wygłosił do salezjanów z Domu Generalnego “słówko na dobranoc”, podsumowując pracę, jaka została zrealizowana w czasie ostatnich tygodni obrad. Właściwie to „słówko”, które skierował, było adresowane do całego Zgromadzenia.

“Był to okres naznaczony gorszym stanem zdrowia Przełożonego Generalnego” – powiedział ks. Chávez. “Dziękuję za bliskość, serdeczność, zrozumienie, cierpliwość i modlitwę, które mi towarzyszyły. Z pomocą Bożą udało nam się zrealizować zaplanowany program pracy”.

Na rozpoczęcie obrad plenum miało miejsce przedstawienie tematu oraz programu duchowego i duszpasterskiego, zawartego w Wiązance 2013: “Kontemplować Księdza Bosko wychowawcę”, odpowiadającego drugiemu rokowi przygotowania do dwustulecia jego urodzin.

Zamiast tradycyjnego kursu dla Inspektorów ostatnio mianowanych, Przełożony Generalny i jego Rada mieli inne zajęcia: Visita d’Insieme w siedzibie Wizytatorii Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego i udział w obchodach stulecia śmierci błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza, założyciela dwóch zgromadzeń zakonnych, męskiego i żeńskiego, Św. Michała Archanioła. “Reprezentował mnie mój Wikariusz, ks. Adriano Bregolin, który był bardzo zaskoczony wielką miłością do Ks. Bosko i jego następcy oraz bardzo silnym poczuciem więzi z racji przynależności do Rodziny Salezjańskiej”. 

Zostało mianowanych 7 nowych Inspektorów i Przełożonych Okręgu i Delegatury: ks. Néstor Alejandro Ledesma (Paragwaj), ks. Lanfranco Fedrigotti (Chiny), ks. John Jairo Gómez (Kolumbia-Medellín), ks. Nestor Guria (Indie-Dimapur), ks. Francisco Lima (Brazylia-Manaus), ks. Americo Chaquisse (Mozambik), ks. Camiel Swertwagher (Afryka-Wielkie Jeziora), ks. Onorino Pistellato (Okręg o statusie specjalnym ukraińsko-greko-katolicki), ks. Ferrington Poobalarayen (Delegatura Sudanu).

Zostały przedstawione i przeanalizowane sprawozdania z 11 Wizytacji Nadzwyczajnych, jakie w miesiącach poprzednich przeprowadzili Radcy: Polska-Kraków (ks. Klement), Indonezja-Timor Wschodni (ks. Wong), Argentyna Północna (ks. Vitali), Słowacja (ks. Chrzan), Afryka-Wielkie Jeziora (ks. Basañes), Wschodnie Stany Zjednoczone i Kanada (ks. Ortiz), Hiszpania-Madryt (ks. Miguel Núñez), Indie-Hyderabad (ks. Arokiam), Okręg Piemontu i Valle D’Aosta (ks. Frisoli), Wizytatoria UPS (ks. Cereda) i Wspólnota Domu Generalnego (ks. González).

Został zdefiniowany i zatwierdzony podział funduszy Prokur, “które pozwoliły odczuć z bliska, jeszcze w bardziej krytyczny sposób, trudną sytuację finansową i gospodarczą świata, odzwierciedlającą się zarówno w mniejszej ilości funduszy, jak i w wielkich potrzebach Inspektorii” – skomentował ks. Chávez. 

Była kontynuowana refleksja dotycząca Struktur Zarządu Zgromadzenia i Ekonomii Dyrekcji Generalnej, która została poprzedzona różnymi rozmowami i dyskusjami na forum Rady. Poddano także analizie statystyki związane z sytuacją powołaniową, które uwypuklają fakt, iż “konieczna jest lepsza jakość duszpasterstwa młodzieżowego oraz troska i towarzyszenie współbraciom, a także stworzenie autentycznej kultury salezjańskiej w Inspektoriach”.
W czasie dwóch miesięcy trwania plenum niektórzy z Radców odbyli zaplanowane spotkania, takie jak VI Zgromadzenie Instytucji Szkolnictwa Wyższego (IUS) i siódme spotkanie Komisji ds. Projektu Europa.

Opublikowano 27/07/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca