Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

27/2/2012 - Meksyk - XV spotkanie CIMAC-Mesoamerica
Zdjęcie artykułu -MEKSYK – XV SPOTKANIE CIMAC-MESOAMERICA
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Guadalajara) – W dniach 20-24 lutego w Guadalajara odbywało się XV posiedzenie Konferencji Międzyinspektorialnej Meksyku, Antyli i Środkowej Ameryki Córek Maryi Wspomożycielki i Salezjanów (CIMAC-Mesoamerica), w którym uczestniczyli także przedstawicieli Wenezueli. Obrady dotyczyły przede wszystkim animacji i zarządzania szkołami salezjańskimi.

W pierwszym dniu miała miejsce prezentacja Linii Przwodnich Misji Edukacyjnej Instytutu Córek Maryi Wspomożycielki dotyczących animacji i administracji szkolnej, której dokonała siostra Costanza Arango, referent ds. szkoły amerykańskiej w zakresie duszpasterstwa młodzieży. Następne dni były dniami formacji i refleksji, które prowadzili ks. Miguel Angel García, referent z Dykasterium Duszpasterstwa Młodzieży w zakresie  instytutów szkolnych i ośrodków kształcenia zawodowego, i dr Miquel Tallada, koordynator ds. szkół Inspektorii Barcelony (SBA).

W ramach pierwszego modułu analizowano całościwą i zróżnicowaną rzeczywistość wspólnot wychowawczych szkół katolickich i różne podmioty, które ją tworzą. Ks. García skupił swoją refleksję na niektórych znaczących aspektach aktualnej sytuacji w szkole: misja Jednostek Tytularnych, gwarantów stałej tożsamości ośrodków; nowa konfiguracja wspólnoty zakonnej w dziełach szkolnych; styl zarządzania, coraz bardziej pozytywny, ekipy kierowniczej i dyrektora.

Dr Miquel Tallada skoncentrował się na stylu kierownictwa i administracji instytucjonalnej, a także pogłębił i wykorzystał system analizy “DAFO”, wskazując na mocne i słabe punkty, zagrożenia i możliwości, jakie wiążą się z instytucjami edukacyjnymi. Wiele refleksji dotyczyło także doświadczeń związanych z systemami jakości i sieciami szkół oraz podniesieniem kompetencji ciała pedagogicznego.

Na koniec wskazano na trzy wielkie wyzwania: dalsza realizacja modelu animacji-administracji, w ramach którego wypracuje się i zastosuje programy ustawicznego doskonalenia; polepszenie poziomu szkoleniowego ekipy kierowaniczej; położenie fundamentów pod styl kierownictwa, który będzie się zasadzał na koncepcjach “leadership zmiany” i “leadership emocjonalny”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele trzech grupy Rodziny Salezjańskiej, które pracują w szkołach: Salezjanie, Córki Maryi Wspomożycielki i Córki Boskiego Zbawiciela, a także współpracownicy świeccy.

Opublikowano 27/02/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca