Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

20/9/2011 - Dom Generalny - Zgromadzenie Salezjańskie także w tym roku odnawia spotkanie z Misjami
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – ZGROMADZENIE SALEZJAńSKIE TAKżE W TYM ROKU ODNAWIA SPOTKANIE Z MISJAMI

(ANS – Rzym) – W dniu 25 września Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez Villanueva – w czasie Mszy św. w Bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie, która rozpocznie się o godz. 12.00 – wręczy krzyże misyjne i mandaty misyjne 74 nowym wyjeżdżającym, wezwanym do głoszenia Ewangelii na 5 kontynentach w stylu wychowawczym Ks. Bosko. Celebracja ta zainicjuje 142. salezjańską wyprawę misyjną.

Rozesłanie misyjne, będące echem tego pierwszego, dokonanego przez Ks. Bosko w dniu 11 listopada 1875 r., odnotowuje już od kilku lat także udział innych grup Rodziny Salezjańskiej, łącznie ze świeckimi. Dwa lata po wyruszeniu pierwszej wyprawy niektóre z sióstr rodzącego się Instytutu Córek Maryi Wspomożycielki dołączyły do wyjeżdżających salezjanów misjonarzy; w ostatnich latach, wraz z ewolucją wrażliwości i coraz większym włączaniem się świeckich, w wyprawach biorą udział również Salezjanie Współpracownicy i wolontariusze z salezjańskich NGO. W tym roku, po raz pierwszy, w salezjańskiej wyprawie misyjnej będą uczestniczyć Siostry Miłosierdzia od Jezusa. 

74 wychowawców i ewangelizatorów z różnych krajów wyruszy z miejsca będącego “kolebką” charyzmatu salezjańskiego. Za każdym razem coraz liczniejsza jest grupa oddająca się nowej ewangelizacji na kontynencie europejskim, w związku z którym Zgromadzenie Salezjańskie zainicjowało w 2009 roku „Projekt Europa”.

W 142. Wyprawie misyjnej uczestniczą:

  • 31 Salezjanów Ks. Bosko. Jest to najliczniejsza grupa. Z których 14 jest przeznaczonych do Europy (4 do Belgii, 3 do Irlandii, 3 do Wielkiej Brytanii, 1 do Austrii, 1 do Francji, 1 do Rosji i 1 do Bułgarii); 8 – do Ameryki Łacińskiej (2 do Gwatemali, 2 do Wenezueli, 2 do Paragwaju, 1 na Kubę i 1 do Argentyny); 5 – do Afryki (Niegeria, Tunezja, Maroko, Angola i Republika Południowej Afryki); 2 – do Azji (Indie i Pakistan) i 2 – na Bliski Wschód.
  • 21 Córek Maryi Wspomożycielki. Ze Zgromadzenia założonego przez Ks. Bosko i św. Marię Dominikę Mazzarello wyruszy 12 misjonarek pochodzących z Azji (5 z Wietnamu, 3 z Korei Południowej, 3 z Indii i 1 z Filipin); 5 z Europy (2 z Włoch i po jednej z Polski, Republiki Czeskiej i Hiszpanii); 2 z Ameryki (Argentyna i Meksyk) i 2 z Afryki (Demokratyczna Republika Konga i Sudan). Miejsce przeznaczenia zostanie wskazane po otrzymaniu mandatu.
  • 5 Sióstr Miłosierdzia od Jezusa. Instytut “Caritas Sister of Jesus”, wywodzący się z Japonii, założy swoją pierwszą placówkę misyjną w Afryce, w Juba, stolicy nowopowstałego Południowego Sudanu. Siostry pochodzą z Korei Południowej (3), Japonii i Brazylii.
  • 3 członków Wspólnoty Misyjnej Ks. Bosko. Wspólnota ta, założona w Bolonii, składa się ze świeckich; jest to ostatnia grupa, która została przyjęta do Rodziny Salezjańskiej. Wyjeżdżają 3 osoby: włoska misjonarka na Haiti oraz młoda para malgaska wraz z jednorocznym synkiem, która uda się do Burundi.
  • 14 świeckich członków salezjańskich NGO. 9 wolontariuszy włoskich z „Volontariato Internazionale per lo Sviluppo” (VIS), 4 młodych Hiszpanów z “Jóvenes y Desarrollo” (JyD) i jeden młody Austriak z “Jugend Ein Welt” (JEW). Grupę tę tworzy o wiele większa grupa wolontariuszy świeckich, którzy wyjechali wcześniej do różnych miejsc w czasie tego roku.

Celebracja będzie transmitowana, dzięki produkcji Missioni Don Bosco, w późniejszym telewizyjnym przekazie satelitarnym na Telepace i streamingu na stronie  www.missionidonbosco.tv o godz. 13.30 (GMT+2).

Misje salezjańskie zostały zapoczątkowane w 1875 r., kiedy to Ks. Bosko wysłał pierwszą grupę dziesięciu misjonarzy do Patagonii i Argentyny. Do dnia dzisiejszego, na przestrzeni 136 lat historii, tysiące zakonników i setki świeckich zaniosło Ewangelię Jezusa Chrystusa w stylu Ks. Bosko do przeszło 130 krajów.

Opublikowano 20/09/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca