Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

17/9/2010 - Holandia - “Potrzebujemy salezjanina wśród nas”
Zdjęcie artykułu -HOLANDIA – “POTRZEBUJEMY SALEZJANINA WśRÓD NAS”
(ANS – Amsterdam) – Na kilka dni przed 141. Wyprawą Misyjną, z miasta Amsterdam, znajdującego się w centrum bogatej i nowoczesnej Europy, wspólnota młodych wolontariuszy zwroca się z apelem: potrzeba salezjanina, który by prowadził młodych w działaniach edukacyjnych i ewangelizacyjnych. Salezjanina, który umiałby pójść śladami ks. Harrie Kantersa, którego życie jest przykładem dla przyszłych misjonarzy.

Ks. Harrie Kanters, salezjanin ze wspólnoty w Amsterdamie, stał się wzorcem i przewodnikiem dla wielu młodych Holendrów. Odznaczający się wielkim entuzjazmem i głęboką wiarą w młode pokolenia, w ostatnich 15 latach założył i prowadził różne stowarzyszenia młodzieżowe i organizacje wolontariatu: “Samen”, “DB Jonathan”, “Jongeren Op Doortocht”, “Leefgroep” i “Drugs Pastorate”. Poprzez nie proponował wielu dobrze sytuowanym młodym perspektywę życia, która nie kończy się na wizji wyłącznie materialistycznej. 

“Samen”, na przykład, jest organizacją wolontariatu, która zajmuje się dziećmi i młodzieżą z ulicy. Członkowie stowarzyszenia udzielają się przede wszystkim na polu wychowania, a po odpowiedniej formacji zdobytej w pracy z dziećmi i młodzieżą, udają się, jako misjonarze, do różnych części świata. Meksyk, Boliwia, Ekwador, Urugwaj, Ghana, Sierra Leone, Kenia, Tanzania, Demokratyczna Republika Konga, Rwanda i Indie – to kraje, które odwiedzili. 

Bodziec do realizacji swojej misji ks. Kanters czerpał z wielkiej miłości do Ks. Bosko. Istotnie, zwykł mawiać: “Ks. Bosko był tak blisko młodych, że jeszcze dzisiaj przychodzi do mnie wielu młodych dzięki niemu, jedynie dzięki jego imieniu”. I cała działalność ks. Kantersa zamykała się w jego mottcie, typowym dla charyzmatu salezjańskiego: “Być nosicielem miłości Boga do młodzieży”.

Za swoje zaangażowanie “na rzecz sprawiedliwości, pokoju i emancypacji najsłabszych podmiotów w społeczeństwie” w lipcu zeszłego roku ten misjonarz salezjański otrzymał także prestiżowe wyróżnienie od holenderskiego rządu.

Ks. Kanters zmarł 26 lipca, podczas gdy przebywał w Ugandzie, towarzysząc w pracy misyjnej grupie młodych wolontariuszy. Jego posługa w tym kosmopolitycznym i wieloetnicznym mieście, jakim jest Amsterdam, była niezwykle cenna nie tylko dla salezjańskiej placówki, ale dla całej wspólnoty w tym mieście, zważywszy na znikomą liczbę kapłanów i zakonników we wszystkich zgromadzeniach na tym obszarze.

Wielka liczba wolontariuszy i współpracowników ks. Kantersa kontynuuje swoje zaangażowanie na rzecz dzieci i młodzieży ulicy. Działa także fundacja, której celem jest koordynowanie i zarządzanie różnymi projektami, którymi kierował ten salezjański misjonarz. I właśnie wolontariusze, dostrzegając konieczność odpowiedniego przewodnika w podejmowanych działaniach, kierują apel i prośbę do całego Zgromadzenia: “Potrzebujemy salezjanina wśród nas, który pokierowałby dziełami salezjańskimi w Amsterdamie”.

Opublikowano 17/09/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca