Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

2/10/2015 - Salwador - VI Kontynentalna Konferencja Salezjańskich Instytutów Szkolnictwa Wyższego (IUS) Ameryki
Zdjęcie artykułu -SALWADOR – VI KONTYNENTALNA KONFERENCJA SALEZJAńSKICH INSTYTUTÓW SZKOLNICTWA WYżSZEGO (IUS) AMERYKI

(ANS – San Salvador) – W dniach 28 września – 1 października odbyła się VI Kontynentalna Konferencja Salezjańskich Instytutów Szkolnictwa Wyższego (IUS) Ameryki. Uczestniczyło w niej 96 osób reprezentujących 20 uczelni, którzy spotkali się z tej okazji w siedzibie “Universidad Don Bosco” w Salwadorze. W spotkaniu wzięli także udział: radca generalny ds. duszpasterstwa młodzieży – ks. Fabio Attard; radca regionu Ameryka Cono Sud – ks. Natale Vitali; koordynator generalny IUS – dr Mario Olmos, salezjanin koadiutor, oraz inspektorzy Środkowej Ameryki, Chile i Brazylii-Manaus.

Spotkanie zorganizował Sektor Koordynacji IUS Ameryki, którym kieruje ks. Marcos Sandrini, dyrektor Wydziału “Don Bosco” w Porto Alegre, w Brazylii.

Konferencja pomogła ocenić stan wdrożenia w uczelniach IUS Ameryki polityki związanej z obecnością salezjańską na polu szkolnictwa wyższego w latach2012-2016. Zasady wprowadzenia tej polityki, przyjęte w czasie ostatniej Konferencji o charakterze kontynentalnym (Campo Grande, Brazylia, 2013), obejmowały pięć specyficznych linii działania, takich jak: formacja personelu, duszpasterstwo akademickie, jakość formacji studentów, oddziaływanie na społeczeństwo poprzez badania dotyczące tematyki młodzieżowej oraz praca w sieci (zespole). Te linie były koordynowane przez pięć ekip, które utworzyły różne uczelnie, a które zaprezentowały dotychczasową pracę, proponując wspólne działania w najbliższych latach. 

Te dni obrad w mieście San Salvador zostały ubogacone referatami  dra Claudio Ramy, specjalisty w zakresie szkolnictwa wyższego w Ameryce Łacińskiej, i pana Olmosa. Pierwszy mówił na temat: “Szkolnictwo wyższe w Ameryce Łacińskiej: rzeczywistość i perspektywy w kontekście kryzysu”, zaś koordynator generalny IUS omówił zagadnienie “Sysem prewencyjny na uniwersytecie”.

Obradom towarzyszyły także momenty refleksji i modlitwy, który pozwoliły wzmocnić więzi ze środowiskiem ludowym i młodzieżowym na tym kontynencie. Znaczące były przede wszystkim wizyty u grobu bł. Oscara Romero w kaplicy szpitala Bożej Opatrzności, gdzie został zamordowany, a także w kaplicy Uniwersytetu Środkowej Ameryki (UCA), gdzie w 1989 r. zostało zamordowanych sześciu jezuitów i dwóch ich współpracowników w czasie wojny domowej, która bardzo zaciążyła na tym kraju Środkowej Ameryki.

Uczelnie tworzące IUS Ameryki nie tylko przyjęły program pracy na najbliższych sześć lat, ale przede wszystkim opowiedziały się za dalszą pracą w sieci, zapewnieniem ludziom młodym edukacji na wysokim poziomie  i wniesieniem wkładu w przemianę kontynentu, czyniąc to poprzez propozycję kulturową zasadzającą się na wartościach Ewangelii.

Opublikowano 02/10/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca