Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

16/9/2015 - Republika Południowej Afryki - Beatyfikacja Benedykta Tshimangadzo Daswa
Zdjęcie artykułu -REPUBLIKA POłUDNIOWEJ AFRYKI – BEATYFIKACJA BENEDYKTA TSHIMANGADZO DASWA

(ANS – Kapsztad) – W ubiegłą niedzielę, 13 września, kard. Angelo Amato, salezjanin, w imieniu Ojca Świętego przewodniczył w prowincji Limpopo uroczystościom beatyfikacyjnym Benedykta Tshimangadzo, męczennika, w których uczestniczyło ponad 30 tysięcy wiernych. Jest on pierwszym błogosławionym w “Krainie Tęczy”.

W liście apostolskim nowy błogosławiony został przedstawiony jako “człowiek świecki, ojciec rodziny, męczennik, gorliwy katecheta oraz wychowawca w pełnym tego słowa znaczeniu, który publicznie dał świadectwo Ewangelii, aż po przelanie krwi”. Urodził się 16 czerwca 1946 roku w wiosce Mbahe, w prowincji Limpopo, w Republice Południowej Afryki. Przyjął chrzest w 1963 r., a bierzmowanie w lipcu tego samego roku. W 1978 r. ożenił się z Eveline Monyai i miał z nią ośmioro dzieci. Był wychowawcą bardzo cenionym przez młodzież, przykładnym ojcem i mężem.

Zdecydowanie i publicznie się sprzeciwiał rozpowszechnionym wśród miejscowej ludności praktykom magicznym, okaleczeniom i obrzędowym zabójstwom, publicznie odmawiając współpracy z sangoma (czarownikiem) lokalnym, utrzymując, że jego wiara katolicka nie pozwala brać udział w praktykach czarodziejskich. Niektórzy z miejscowych mężczyzn i młodzieńców poirytowani jego zachowaniem zdecydowali się go usunąć. Został zaatakowany kamieniami i kijami niedaleko swojego domu. Podczas gdy jego oprawcy go mordowali, on na kolanach modlił się. Umarł 2 lutego 1990 r. Dochodenie i proces diecezjalny zostały rozpoczęte przez ówczesnego biskupa Hugha Slattery’ego MSC.

Inny salezjanin, oprócz kard. Amato, który przewodniczył uroczystościom beatyfikacyjnym, współpracował w jego procesie: ks. Edmund O'Neill, kanonista, który w 2005 r. został mianowany promotorem sprawiedliwości. Oficjalne diecezjalne dochodzenie kanoniczne zostało zakończone w 2009 r., a w listopadzie 2010 r. Benedykt Tshimangadzo Daswa został ogłoszony Sługą Bożym. Papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie z 26 stycznia 2015 roku.

Ks. O'Neill był także obecny przy ekshumacji jego szczątków, która miała miejsce 24 sierpnia tego roku, kiedy to trumna, nietknięta, została przeniesiona do kościoła Naszej Pani Wniebowziętej w Nweli.

W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczył także wiceprezydent Republiki Południowej Afryki, pan Cyril Ramaphosa, oraz liczne osobistości cywilne i kościelne.

“Fakt, iż syn Republiki Południowej Afryki został doceniony z powodu swoich cnót i swojego męczeństwa, może posłużyć do zjednoczenia mężczyzn i kobiet z licznych grup etnicznych tego kraju, tak wielu religii i tak wielu odmiennych wyznań chrześcijańskich” – stwierdził ks. O'Neill.

Opublikowano 16/09/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca