Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

3/12/2014 - Dom Generalny - Spotkanie Inspektorów Europy
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – SPOTKANIE INSPEKTORÓW EUROPY

(ANS – Rzym)– W dniach 28-30 listopada w Domu Generalnym odbyło się Spotkanie Inspektorów Europy poświęcone dalszej realizacji “Projektu Europa” (PE), zleconego przez Kapitułę Generalną 26 Przełożonemu Generalnemu i jego Radzie, a potwierdzonego przez nowego Przełożonego Generalnego w czasie 27 Kapituły Generalnej. Jego uczestnicy obradowali w braterskim klimacie, kierując się tą samą wolą rozeznania, czego Pan żąda od salezjanów Europy i jakich nowych sposobów pracy wymaga obecnie charyzmat Księdza Bosko dzisiaj.

Obecność Przełożonego Generalnego i konferencje tematyczne pomogły w przeprowadzeniu wspólnej refleksji.  Dopomogły do tego także sprawozdania kardynała Angelo Amato, Prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który mówił o ostatnim synodzie poświęconym rodzinie, oraz te przedstawione przez wikariusza Przełożonego Generalnego i radców poszczególnych sektorów, dotyczące drogi już zrealizowanej i możliwych dróg rozwoju.

Praca związana z oceną i wymianą opinii w grupach, jaką wykonali inspektorzy wraz z obecnymi radcami, była naprawdę wielka. Wzięto również pod uwagę weryfikację, jaką przeprowadziły różne rady inspektorialne odnośnie do przebytej dotąd drogi, odnosząc się do trzech punktów, które charakteryzują PE od jego początku, od 2008 roku:

·       endogenna (wewnętrzna) rewitalizacja;

·       reorganizacja i nowy układ inspektorii europejskich;

·       przyjęcie misjonarzy w Europie.

Przeprowadzono bogatą konfrontację odnośnie do praktyki duszpasterskiej i koncepcji działań w jednej Europie, a także ich poznania i zrozumienia. Bardzo znacząca była również obecność dwóch radnych generalnych Córek Maryi Wspomożycielki, co świadczy o chęci kroczenia tą samą drogą w komunii, słuchaniu i wymianie opinii.

Dalszy przebieg obrad, wychodząc od oceny i relacji na forum publicznym, dotyczył poszczególnych punktów rozwoju, z określeniem terminów i sposobów weryfikacji. Był także czas na rozmowę z referentami i Przełożonym Generalnym, co przebiegło w klimacie wielkiego braterstwa i konkretów.

Obrady zakończyły się w dniu 30 listopada wystąpieniem Przełożonego Generalnego, który, przywołując to, co już było przedmiotem prac w grupach, wskazał na linie rozwoju, które będą przedmiotem obrad Rady Generalnej w najbliższych dniach i powołanej w tym celu komisji ds. PE, która będzie koordynować dalszą realizację projektu.

Najbliższe spotkanie plenarne inspektorów Europy jest przewidziane w roku 2016. Teraz dalszym pracom związanych z realizacją Projektu Europa będzie towarzyszyć wielkie i wspólne pragnienie, by uczynić bardziej żywym i aktualnym charyzmat salezjański w Europie.

Opublikowano 03/12/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca