Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

31/3/2014 - Włochy - Oratorium szkołą życia
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – ORATORIUM SZKOłą żYCIA

(ANS – Rzym) – W dniach 13-16 marca 2014 r. w Rzymie miało miejsce spotkanie 24 młodych członków “Don Bosco Youth-Net”, międzynarodowej sieci biur duszpasterstwa młodzieżowego i stowarzyszeń inspirujących się charyzmatem salezjańskim, na temat “Oratorium jako szkoła życia”. Młodzi, pochodzący z 12 krajów Europy, spotkali się salezjańskim instytucie “Sacro Cuore”, by poznać styl wychowawczy Księdza Bosko w oratorium i odnieść go do strategii realizacji programu “Europa 2020”.

Głównym celem spotkania było określenie metod pracy nieformalnej, za pomocą których młodzi mogą wnieść swój wkład w ograniczenie zjawiska porzucania szkoły przez ludzi młodych, a przynajmniej pomóc im zintegrować się w ramach różnych kanałów wychowawczych. Po przedstawieniu programu, co miało miejsce w czwartkowy wieczór 13 marca, następnego dnia uczestnicy zgłębiali cele projektu „Europa 2020”, ze zwróceniem szczególnej uwagi na kwestię “integracji społecznej poprzez edukację”, i omawiali model oratoryjny jako nieformalny wzorzec uczestnictwa i włączenia społecznego.

Po południu młodzi z DBYN odwiedzili “Borgo Ragazzi”, rozbudowane dzieło salezjańskie, które obejmuje oratorium oraz oferuje liczne usługi na rzecz młodzieży zagrożonej.  

W sobotę 15 marca młodzi uczestnicy przyglądali się potrzebom, aby dać adekwatne odpowiedzi, analizując różnorodność tych potrzeb i dobrych praktyk oratoryjnych w poszczególnych krajach, skąd pochodzą.

Odnośnie do tego wypowiedzieli się: Georg Leibold z “Polisportive Giovanili Salesiane Włoch”, który wyjaśnił, w jaki sposób wykorzystać sport jako narzędzie integracji i edukacji, oraz Ángel Gudiña, ze Stowarzyszenia młodych byłych wychowanków (GEX), który przedstawił dobre praktyki, jakie są realizowane przez to stowarzyszenie.

Po południu pracowano nad przyszłymi projektami wymiany, planując współpracę i wspólne działania. W czasie tej fazy uczestników seminarium odwiedzili także niektórzy inspektorzy salezjańscy, przebywający w Rzymie z racji Kapituły Generalnej Zgromadzenia Salezjańskiego, a którzy wykazali swoje zainteresowanie projektem „Erasmus+” i rezultatami, jakie zostały osiągnięte w ostatnich latach, nawiązując także kontakty pomiędzy swoimi inspektoriami i organizacjami DBYN.

Dzień zakończył się Eucharystią i wieczorem interkulturowym. W niedzielę do południa, 16 marca, członkowie DBYN dyskutowali nad sposobem wprowadzenia w życie i realizacji na szeroką skalę tego, co ustalili.

W czasie trwania seminarium miało także miejsce posiedzenie Zarządu DBYN, który, pośród innych spraw, dokonał wyboru nowego prezesa na trzechlecie 2014-2017, którym został Francesco Bagiolini.

Opublikowano 31/03/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca