Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

4/6/2012 - Portugalia - PE: Wychowywać z miłością, Projekt “Solsal”
Zdjęcie artykułu -PORTUGALIA – PE: WYCHOWYWAć Z MIłOśCIą, PROJEKT “SOLSAL”
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Lizbona) – Od 2008 r. w Portugalii jest realizowany Projekt “SolSal” (“Solidarność Salezjańska”), powstały z myślą zaspokojenia potrzeb dzieci i młodzieży oraz wsparcia rodziców w procesie wychowania i rozwoju dzieci. Jest to projekt, który zapewnia profesjonalne doradztwo, i z którego korzystają rodzice różnej narodowości.

W 2012 r. Projekt “SolSal”, który jest realizowany według określonych modułów, umożliwił liczne spotkania promujące rodzinę, adresowane do rodziców dzieci i młodzieży. W spotkaniach biąrą udział dziesiątki rodziców różnych narodowości, które powoli włączają się w projekt i wchodzą we wspólnotę. Każdego tygodnia uczestnicy, w grupach i pod kierunkiem odpowiedniej ekipy technicznej, biorą udział w refleksji i zajęciach poświęconych różnym zagadnieniom. Od początku roku zostały zrealizowane dwa moduły.

W ramach pierwszego modułu rodzice brali udział w zajęciach poświęconych zdrowiu i zgodzie w rodzinie: stan duchowy, pozytywne emocje, optymizm, poczucie humoru, zaufanie, wdzięczność, przebaczenie, uczucia i szczęście. Celem tego modułu było wsparcie harmonijnego rozwoju osobistego i rodzinnego, który ma pomóc rodzicom nabyć umiejętności, które pozwolą przezwyciężyć codzienne trudności.

Dynamiki drugiego modułu ukierunkowywały rodziców w ćwiczeniu się w zdrowym ojcostwie i macierzyństwie, wzmacniającym pozytywne relacje z dziećmi. Tak więc zajęcia te dotyczyły roli rodziców w stosunku do dzieci, komunikacji, znaczenia włączenia ich w życie szkolne i  życzliwego wychowania.
 
Projekt “Solsal” promuje, pod względem pedagogicznym, znaczenie pozytywnych relacji międzyosobowych i rodzinnych, gdzie rodzice są w pełni zaangażowani w okazywanie miłości wychowawczej, która ożywia wartości ludzkie i chrześcijańskie, korzystne dla rozwoju młodych. W ten sposób rodzina i szkoła czynnie ze sobą współpracują, umożliwiając zdrowy i szczęśliwy rozwój nastolatków.

Uczyć z miłością oznacza rozwijać wychowanie zasadzające się na solidarności, pozytywnych wartościach, uczuciu, nadziei, wierze i zaangażowaniu na rzecz życia i w łączności z Bogiem: takie jest znaczenie Projektu “Solsal”. Uczyć z miłością stanowi także stałe i dające satysfakcję wyzwanie dla rodziców i wychowawców. Projekt „Solsal” inspiruje się Księdzem Bosko, który zwykł mawiać: „Nie wystarczy, aby młodzi byli kochani, ale trzeba, żeby oni sami poznali, że są kochani”.

Opublikowano 04/06/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca