Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

18/7/2011 - Słowacja - I Salezjański Międzynarodowy “Media Festival”
Zdjęcie artykułu -SłOWACJA – I SALEZJAńSKI MIęDZYNARODOWY “MEDIA FESTIVAL”
(ANS – Žilina) – W domu salezjańskim w Žilinie, na Słowacji, w dniach 7-10 lipca odbył się I “MeStival” – Międzynardowy Festiwal Medialny. Wydarzenie to zakończyło pierwszy dwuroczny cykl „Szkoły mediów”, projektu „edukomunikacji”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Rodzina Salezjańska ze Słowacji i Republiki Czeskiej. W czasie weekendu komisja ekspertów przeanalizowała i oceniła prace młodych autorów z ośrodków salezjańskich obu krajów.

“Młodzi mieli możliwość zaprezentowania tego, czego nauczyli się w czasie czterech kursów “Szkoły mediów” w zakresie opracowywania tekstów, zdjęć i filmów video. Poza tym w czasie „MeStivalu” byliśmy podzieleni na grupy, a uczestnicy, pod kierunkiem specjalistów, pracowali nad tematami społecznymi, przygotowując artykuły, krótkie video czy robiąc zdjęcia” – mówi salezjanin, ks. Pavol Dzivy, członek ekipy “Co-media Team”, inicjator “Szkoły mediów” i “MeStivalu”.

“Media i młodzież idą równym krokiem. Chcemy udostępnić młodym przestrzeń, aby mogli rozwinąć swoje talenty” – stwierdziła koordynatorka projektu „Szkoła mediów” Viktoria Kolcakova, animatorka po studiach dziennikarskich.

Młodzi bardzo docenili styl, w jakim przebiegały zajęcia na “MeStivalu”, a zwłaszcza obecność profesjonalistów, którzy byli do ich całkowitej dyspozycji. „Poznałam podstawy obsługi kamery telewizyjnej i udoskonaliłam swoje umiejętności fotograficzne” – powiedziała Barbara Krizova, młoda uczestniczka z Ostrawy w Republice Czeskiej.

Kulminacją “MeStivalu” była wieczorowa gala w sobotę, 9 lipca, w której uczestniczył także Inspektor Salezjanów ze Słowacji, ks. Karol Manik, a także europoseł słowacki, pan Miroslav Mikolasik, który objął patronat nad “MeStivalem”. “Często zdarza się tak, że w Parlamencie Europejskim coś mówię, a media przedstawiają to zupełnie inaczej. To jest grzech. Poszukujecie prawdy i to naprawdę bardzo cenię” – powiedział europoseł na rozpoczęcie wieczoru.

Nagrodę publiczności otrzymało video “Z aniołami na obcasach”, świadectwo pielęgniarki wolontariuszki z Afryki. Ten film video został zaprezentowany przez Danielę Masiarova, dziewczynę z placówki Córek Maryi Wspomożycielki w Dolnym Kubinie, na Słowacji. Natomist absolutnym zwycięzcą “MeStivalu” został ogłoszony Michal Smolen, liczący 20 lat, autor krótkometrażowego filmu fantastyczno-naukowego pt. “Mine”.

W dniach trwania “MeStivalu” codziennie była odprawiana Msza św., którą animował międzynarodowy chór złożony z niektórych uczestników. Żywe zainteresowanie wśród młodych wywołało także świadectwo ks. Laco Miko, słowackiego salezjanina misjonarza z Pakistanu.

Pomysł i prowadzenie kursów w ramach „Szkoły mediów” spoczywał w gestii czesko-słowackiej epipy “Co-media Team”, składającej się z członków Rodziny Salezjańskiej obu krajów. Ten projekt „edukomunikacji” otrzymał także wsparcie agencji „SlovakAid”.

Opublikowano 18/07/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca