Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

27/5/2010 - Włochy - Europejskie spotkanie nowicjuszy salezjańskich
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – EUROPEJSKIE SPOTKANIE NOWICJUSZY SALEZJAńSKICH
(ANS – Pinerolo) – W dniach 21-25 maja, kiedy odbywało się także spotkanie biskupów salezjańskich z Przełożonym Generalnym i jego Radą, miało miejsce europejskie spotkanie nowicjuszy salezjańskich. Wydarzenie to wchodzi w zakres Projektu Europa, inicjatywy, poprzez którą Zgromadzenie zamierza sprostać obecnym wyzwaniom, jakie stają przed chrześcijaństwem na Starym Kontynencie.

57 nowicjuszy, przybyłych z 12 różnych krajów z 16 formatorami, spotkało się w Nowicjacie na Monte Oliveto w Pinerolo. Tam przeżyli wytężone dni modlitwy i konfrontacji, dokonując wymiany doświadczeń, analizy drogi formacyjnej, nawiązując relacje współpracy. 

Spotkania tego wyraźnie chciał Przełożony Generalny ze swoją Radą, który zachęcił nowicjuszy z siedmiu nowicjatów Europy – dwóch z Włoch, trzech z Polski, jednego z Hiszpanii i jednego ze Słowacji – do uczestnictwa w tym spotkaniu, by zapewnić na poziomie formacji “mentalność europejską” w salezjanach przeszłego pokolenia. W programie zajęć szczególną uwagę poświęcono miejscom salezjańskim oraz Maryi Wspomożycielce i Ks. Bosko, punktom kardynalnym drogi formacyjnej każdego nowicjusza. 

Po przybyciu do Pinerolo, w piątek  (21 maja) po południu, i po wieczorze, przeznaczonym na wzajemne poznanie się i zaprzyjaźnienie, w sobotni poranek nowicjusze udali się do Katedry w Turynie. Tam wzięli udział we Mszy św. z biskupami salezjańskimi, której przewodniczył Przełożony Generalny, ubogacając ją śpiewem pieśni, a następnie – oddali pokłon Całunowi. 

Po południu miała miejsce nauka formacyjna, poświęcona osobie Ks. Rua, w roku, w którym Zgromadzenie obchodzi stulecie śmierci pierwszego następcy Ks. Bosko. Potem, w grupach, dzielono się doświadczeniem nowicjackim: przebyta droga, przekonania, marzenia, perspektywy i osobiste przeżycia były przedmiotem analizy. Mówiono przede wszystkim o Ks. Bosko, Ks. Rua, świętości salezjańskiej i znaczeniu świętości w życiu konsekrowanym; programie duchowym nowicjatu; trudnościach, radościach i przeszkodach na drodze formacyjnej; i rzeczywistości “Projektu Europa” w odniesieniu do każdego nowicjusza. 

Następnego dnia, w niedzielę Pięćdziesiątnicy nowicjusze zwiedzili Valdocco, a w ramach przygotowań do obchodów uroczystości Maryi Wspomożycielki, rozpoczętych po południu tego samego dnia Pierwszymi Nieszporami, udzielali się w ramach różnych posług w Bazylice i przyjmując pielgrzymów.

Posługiwanie nowicjuszy przedłużyło się do godzin nocnych i porannych następnego dnia, poniedziałku, 24 maja, kiedy to, uroczystą procesją ku czci Maryi Wspomożycielki, zakończyły się obchody. Także w czasie jej trwania nowicjusze, wraz z uczniami z Valdocco, prowadzili śpiewy i różaniec.

We wtorek, 25 maja, przed swoim wyjazdem nowicjusze uczestniczyli we Mszy św. z biskupami salezjańskimi, której przewodniczył kardynał Rordríguez Maradiaga. Pozdrawiając ich, biskup z Tegucigalpa skierował do nich gorącą zachętę: “Kroczcie i trwajcie w odwadze i wierności!”.

Opublikowano 27/05/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca