Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

9/4/2013 - Portugalia - II Spotkanie Komisji Salezjańskich Szkół Europy
Zdjęcie artykułu -PORTUGALIA – II SPOTKANIE KOMISJI SALEZJAńSKICH SZKÓł EUROPY
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Lizbona) – W dniach 5-6 kwietnia w Lizbonie odbyło się II Spotkanie Salezjańskich Szkół Europy SDB i CMW. W spotkaniu, zwołanym przez Dykasterię salezjanów i Sektor Córek Maryi Wspomożycielki ds. Duszpasterstwa Młodzieżowego, uczestniczyły 22 osoby z 11 krajów Starego Kontynentu.

Spotkaniu przyświecały dwa cele: analiza mapy wskaźników tożsamości salezjańskiej w szkołach i ośrodkach kształcenia zawodowego – narzędzia, które pozwala przeprowadzić proces samooceny odnośnie do głównych aspektów edukacji salezjańskiej, oraz opracowanie programu na lata 2013-2015, wychodząc od zagadnień omawianych przez Komisję. 

Inspektorialni przedstawiciele ds. szkół i ośrodków kształcenia zawodowego wymienili opinie odnośnie do wymogów i wspólnych wyzwań, a poprzez określenie wskaźników starali się przeanalizować trzy przestrzenie tematyczne: przestrzeń projektu edukacyjnego, przestrzeń kompetencji pedagogicznej i powołania wychowawczego oraz przestrzeń kultury organizacyjnej.

W ramach przestrzeni projektu edukacyjnego przedmiotem studium uczyniono: salezjański styl wychowawczy i System prewencyjny; obywatelstwo i sens przynależności; autonomię i odpowiedzialność uczniów; pogłębienie i dzielenie się wymiarem duchowym, etycznym oraz wartościami ewangelicznymi.

Gdy chodzi o kompetencję pedagogiczną i powołanie wychowawcze, ustosunkowano się do kwestii dojrzałości osobowej, chrześcijańskiej i zawodowej nauczyciela.

W odniesieniu do trzeciego obszaru, dotyczącego kultury organizacyjnej, zastanawiano się nad Wspólnotą Wychowawczo-Duszpasterską, formami uczestnictwa i współodpowiedzialności oraz aspektem komunikatywności.

W refleksjach uczestników wyłoniło się także kwestia znaczenia instytucji rodzinnej w ewangelizacji i wychowaniu młodzieży. „Rodzina nie jest agencją wychowawczą, jedną z wielu, i nie może być najzwyczajniej postawiona obok szkoły jako jednego z wielu miejsc edukacji, ukierunkowanych na rozwój dzieci” – stwierdzono.

Obrady, które prowadzili ksiądz Miguel Angel García i siostra sr Elena Rastello, zakończyły się zaplanowaniem trzeciego spotkania w 2014 r. W perspektywie tego spotkania, jak również w celu oceny dorobku dobrych praktyk realizowanych w szkołach salezjańskich Europy, członkowie Komisji podjęli wysiłek opisania, zebrania i dzielenia się inicjatywami, które zakończyły się powodzeniem, a które były podejmowane w środowisku szkolnym na poziomie lokalnym, inspektorialnym i krajowym.

Opublikowano 09/04/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca