Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

3/10/2012 - Malta - PE: Zaangażowanie salezjanów na rzecz młodzieży
Zdjęcie artykułu -MALTA – PE: ZAANGAżOWANIE SALEZJANÓW NA RZECZ MłODZIEżY

(ANS – Sliema) – Archipelag Maltański, ze względu na swoje położenie geograficzne, zawsze stanowił punkt spotkania różnych kultur. Malta w całości należy do Europy, jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 r., a pod względem salezjańskim – uczestnikiem Projektu Europa. W artykułach, które pojawią się dzisiaj i w najbliższych dniach, przybliżymy niektóre elementy z nią związane, pozwalające lepiej poznać rzeczywistość młodzieżową i zaangażowanie salezjanów w tym kraju.

Salezjanie są obecni na Malcie od 1903 r. w różnych miejscowościach, prowadząc różne formy apostolatu, od tych sprawdzonych i typowych, po bardziej innowacyjne. Pierwszym dziełem, które objęli, był Instytut “St. Patrick” w Sliema, po którym był potem “Savio College” w Dingli. Te dwie szkoły raczej różnią się między sobą: podczas gdy pierwsza wychodzi naprzeciw młodym z problemami, „Savio College” jest szkołą średnią, która oferuje nauczanie na wysokim poziomie oraz liczne zajęcia pozaszkolne. Ponadto, wspólnota salezjańska na Malcie wspiera także szkołę w Tunezji, która obejmuje nauczaniem około 700 muzułmańskich uczniów.

Dla nieletnich i młodzieży najbardziej potrzebującej – od 8. do 26. roku życia – są przewidziane pobyt i opieka w ośrodkach stacjonarnych: „Don Bosco House” w Balzan, St Patrick, „Osanna Pia” w Sliema – ten ostatni wkrótce otworzy nową siedzibę.

Co jest typową cechą dla charyzmatu salezjańskiego, salezjanie maltańscy docierają także do młodzieży poprzez tworzenie przestrzeni edukacji nieformalnej, takich jak Oratoria i Ośrodki Młodzieżowe w Sliema, Dingli i Senglea. Tam młodzi mogą gromadzić się i brać udział w niezliczonej liczbie zajęć, rozwijając swoją osobowość i zawiązując znaczące relacje. Na użytek młodzieży maltańskiej działa także stale Służba Salezjańskiego Duszpasterstwa Młodzieżowego, która oferuje kursy formacyjne i samorozwoju, inicjatywy o charakterze duchowym oraz możliwości wolontariatu na Malcie i za granicą.

Oczywiście, funkcje religijne i liturgiczne stanowią podstawę oferty duchowej, skierowanej nie tylko do młodzieży. Wspólnoty salezjańskie prowadzą parafię “St. Patrick” i “St. Alphonsus” w Sliema oraz “St Philip” w Senglea, a poza tym organizują rekolekcje, realizują programy katechetyczne, prowadzą “lectio divina” i spotkania rozpoznania powołaniowego, jak np. “Come and See” (Chodź, a Zobacz) w końcu tygodnia.

I na koniec, specjalnym powodem do dumy pośród salezjańskich propozycji młodzieżowych są te realizowane poprzez media, zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne. Salezjanie, świadomi znaczenia, jakie odgrywa komunikacja społeczna dla ludzi młodego pokolenia, zwracają się do nich za pośrednictwem  “Kellimni.com”, biura porad i pomocy psychologicznej on-line, a także – produkcji audiowizualnej “BoscoCrew” i usług wydawniczych salezjańskiej drukarni w Sliema.

Opublikowano 03/10/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca