Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

10/12/2012 - Wybrzeże Kości Słoniowej - Wyrazy współczucia salezjanów z powodu śmierci nuncjusza apostolskiego
Zdjęcie artykułu -WYBRZEżE KOśCI SłONIOWEJ – WYRAZY WSPÓłCZUCIA SALEZJANÓW Z POWODU śMIERCI NUNCJUSZA APOSTOLSKIEGO

(ANS – Abidjan) – W sobotni wieczór, 8 grudnia, w wypadku samochodowym stracił życie biskup Ambrose Madtha, nuncjusz apostolski na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Biskup Madtha, pełniący urząd od 2008 r., cieszył się szacunkiem i pozostawał w bliskich kontaktach ze wspólnotą salezjańską, zwłaszcza w najtrudniejszych okresach kryzysu politycznego i wojny domowej.

Do wypadku doszło w Biankouma, blisko Man, na zachodnim obszarze kraju; zginął w nim także kierowca, podczas gdy sekretarz i zakonnica odnieśli rany. 

Ks. Faustino García Peña, Przełożony Wizytatorii Afryki Zachodniej Francuskojęzycznej – na terenie której znajduje się placówka salezjańska na Wybrzeżu Kości Słoniowej – wysłał list do swoich współbraci z tej smutnej okazji. W sposób szczególny zwrócił się do ks. Carlosa Berro, ks. Cypriena Ahouré i salezjanina koadiutora Justina Ajavona, członków wspólnoty z Duékoué, którzy w okresie konfliktu dwóch frakcji, związanego z walką o urząd Prezydenta Republiki Laurenta Gbagbo i Alassane Ouattara, długo i owocnie współpracowali z Nuncjuszem apostolskim.

“Kiedy dowiedziałem się o wypadku – napisał ks. García Peña – natychmiast pomyślałem o was (…), ponieważ wiem, że go szanowaliście, a on szanował was. Wyobrażam sobie, że jesteści zaszokowani, jak zresztą wszystkie te osoby, które go znały, zwłaszcza w Duékoué, zważywszy na to całe dobro, które wyświadczył dla ludu, najbardziej w niebezpiecznych czasach kryzysu”.

“Dzisiaj rano ( tzn. wczoraj – przyp. red.) odprawiłem Mszę św. w jego intencji. Pomyślałem sobie, że Bóg uznał go za godnego i wziął go do siebie. To nas pociesza, zwłaszcza gdy pomyślimy o dniu, w którym zmarł: uroczystość Maryi Niepokalanej, Matki Adwentu, Matki Nadziei. Szczególnie w okolicznościach takie jak te, jesteśmy wezwani do dawania świadectwa naszej nadziei i naszej wiary oraz zachęcania innych do podtrzymywania tej nadziei, pomimo smutku, bólu, jaki może nas opanować” – kończy Przełożony.

W dniach konfliktu na Wybrzeżu Kości Słoniowej biskup Madtha wyróżnił się także pod względem wielkiego zaangażowania na rzecz mediacji i poszukiwania rozwiązań, które zadowoliłyby obu rywali. Prezydent Ouattara, kiedy dowiedział się o śmierci Nuncjusza apostolskiego, wyraził “głęboki żal” i przesłał swoje “najszczersze wyrazy współczucia” pod adresem Kościoła, korpusu dyplomatycznego i rodziny zmarłego.

Opublikowano 10/12/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca