Plany udzielania pomocy międzynarodowej są już wdrażane, artykuły pierwszej pomocy, pomimo pewnych trudności, są rozdawane ludności. Poza placówkami salezjańskimi, tam gdzie to jest możliwe, tworzone są obozy dla uchodźców, w których są przyjmowani i otaczani opieką poszkodowani; salezjanie i Córki Maryi Wspomożycielki z oddaniem angażują się w przyjmowanie uchodźców.
Prokura Misyjna z New Rochelle, będąca w ścisłym kontakcie z salezjanami z Santo Domingo, kontynuuje swoją planowania i koordynowania pomocy oraz wspiera salezjanów na Haiti. Przełożony Generalny ks. Pascual Chávez, który stale i na bieżąco jest informowany o rozwoju sytuacji, nie przestaje dodawać otuchy salezjanom na Haiti, tak boleśnie dotkniętym.
Akcja wyciągania spod gruzów ciał uczniów i ich nauczycieli z Enam, choć powoli, nadal jest kontynuowana. Z ostatnich informacji wynika, że pod gruzami szkoły salezjańskiej zginęło 250 uczniów i ich nauczycieli; dotąd udało się wyciągnąć tylko 60 ciał. Wielu innych uczniów salezjańskich poniosło śmierć po gruzami swoich domów.
Odpowiedzialni za niesienie pomocy podnoszą alarm: odnotowuje się przypadki oszukańczych zbiórek funduszy przeprowadzanych przez osoby pozbawione najmniejszych skrupułów. Stąd prosi się, aby przekazywać swoje wpłaty stowarzyszeniom, jednostkom, organizacjom pozarządowym wiarygodnym i uznanym. Np. we Włoszech Międzynarodowy Wolontariat dla Rozwoju (VIS) współpracuje z Włoską Agencją Interwencji w Sytuacjach Kryzysowych (AGIRE).
ITALCEMENTI, przedsiębiorstwo produkcji materiałów budowlanych, w osobie dra Silvestro Capitanio, byłego wychowanka salezjańskiego, powiadomiła Wikariusza Przełożonego Generalnego, ks. Adriano Bregolina, iż włączy się w akcję usuwania gruzów i ewentualne inne działania, dostarczając w najbliższym czasie odpowiedni sprzęt.
Ks. Attilio Stra, salezjanin misjonarz, przekazał pewne wiadomości o sobie. Przebywającego w szpitalu w Santo Domingo salezjanina odwiedził w sobotni wieczór Prezydent Republiki Leonel Fernández Reyna.
W dziale video ANS dostępny jest dokument, powstały kilka lat temu, który opisuje pracę, jakiej salezjanie na Haiti oddawali się przed trzęsieniem ziemi.
Opublikowano 18/01/2010