Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

25/6/2014 - Hiszpania - Kampania "No estoy en venta" chce zwalczyć złożoną, niewidoczną i alarmującą rzeczywistość
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – KAMPANIA "NO ESTOY EN VENTA" CHCE ZWALCZYć  ZłOżONą, NIEWIDOCZNą I ALARMUJąCą RZECZYWISTOść
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Madryt) – “Znajdujemy się w obliczu złożonej, niewidocznej i alarmującej rzeczywistości”. To jeden z wniosków końcowych, jaki padł w czasie spotkania związanego z kampanią “No estoy en venta” (Nie jestem na sprzedaż), podjętą przez Salezjańską Prokurę Misyjną z Madrytu. Ta wzięła nazwę od tytułu filmu, który został wyświetlony wczoraj w czasie wspomnianego spotkania. Następnie, w czasie dyskusji panelowej analizowano działania, jakie podejmuje się w Afryce na rzecz ochrony nieletnich ofiar handlu i wykorzystania, czyniąc to na bazie trzech wypowiedzi.

Przedstawiciele trzech oratoriów, którzy ustosunkowali się do tematu z różnych punktów widzenia, byli zgodni co do tego, że konieczne jest podjęcie działań na wielu frontach: politycznym, społecznym, prawnym, gospodarczym, militarnym, a także etycznym i moralnym, dlatego że, przede wszystkim konieczna jest zmiana mentalności, która doprowadzi do postrzegania handlu ludźmi takim, jakim on jest: “współczesnym niewolnictwem”.

“Terroryzm dżichadu, przestępczość zorganizowana i wojny to trzy formy zła, które pożerają Afrykę” – stwierdził Jesús Díez Alcalde, podpułkownik wojsk hiszpańskich i analityk Hiszpańskiego Instytutu Studiów Strategicznych. Także on skierował mocne pytanie pod adresem Unii Europejskiej: „Co robi opinia publiczna 28 krajów, które tworzą Unię Europejską?”. I dodał także: “Wielokrotnie osoby spoglądają na UE i pytają się, co zrobi? Ale nie pada pytanie, w jaki sposób można jej pomóc. (...) Zawsze utrzymywałem, i dlatego jestem tutaj dzisiaj, że musimy być świadomi tego, co robi i nie robi UE. Ale jest to także nasza odpowiedzialność, bo UE czyni wiele, powinniśmy się zapytać, czy ta pomoc przyczyniła się także do rozwoju Afryki, jak się spodziewano”.

Ze swojej strony Nicolás Castellanos, dziennikarz Cadena Ser, specjalizujący się w tematach imigracji, współpracy i rozwoju, powiedział, że misje salezjańskie zwalczają handel w krajach, gdzie ten proceder się zrodził, ale “wszystkich nas czeka jeszcze długa droga do przemierzenia. (...) Trzeba zatrzymać trzeci biznes najbardziej dochodowy na naszej planecie, gdzie Hiszpania stanowi bramę wejściową dla handlu ludźmi, zarówno z Afryki, jak i Ameryki Łacińskiej”.

Jako ostatni wystąpił ks. Juan José Gómez, salezjanin misjonarz i dyrektor dzieła “Foyer Don Bosco” w Beninie, który wyjaśnił, dlaczego Benin jest uważany za “miejsce początkowe, tranzytu i docelowe, gdy chodzi o handel dzieci od 10 do 14 roku życia”. Chodzi tu o nieletnich, którzy pochodzą z małych miast i wiosek, którzy stają się przedmiotem handlu z powodu tradycji kulturowej, która na to przyzwala i która jest powszechnie praktykowana w Hiszpanii i na całym świecie, jako że „rodzice z małych miast i wiosek wysyłają swoje dzieci do szkoły w wielkich miastach, powierzając je opiece komuś z rodziny albo znajomemu. Ale, niestety, ta piękna kiedyś tradycja, ukierunkowana na szukanie lepszej przyszłości dzieci, została zdegenerowana”.  

I dlatego jest ta kampania “No estoy en venta, której celem jest lepsza przyszłość dzieci nie tylko z Beninu, ale całej Afryki. Wszędzie tam, jak to powiedział ks. Gómez, “system prewencyjny Ks. Bosko jest bardzo skuteczny, zważywszy na to, że te dzieci są nauczone ślepego posłuszeństwa, a my musimy dostarczyć im powodów, aby nie przestały wierzyć w lepszą przyszłość”.

Opublikowano 25/06/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca