Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

13/11/2015 - Argentyna - Jak błogosławiony Artemides Zatti, salezjanin, wejść w położenie drugiego
Zdjęcie artykułu -ARGENTYNA – JAK BłOGOSłAWIONY ARTEMIDES ZATTI, SALEZJANIN, WEJść W POłOżENIE DRUGIEGO

(ANS – San Luis) – W dniu dzisiejszym, 13 listopada, wspominamy błogosławionego Artemidesa Zattiego, salezjanina koadiutora, który poświęcił całe swoje życie opiece nad najbardziej potrzebującymi. Salezjanie z Argentyny Północnej, wierni patronowi swojej inspektorii, nie przestają promować wartości związanych z integracją, usuwaniem barier i dostępem do różnych usług.   

By podać tu jeden z przykładów, w dniu 9 listopada w szkole “Don Bosco” w San Luis odbyła się sesja szkoleniowa dla uczniów z tej szkoły, w której wzięli udział przedstawiciele władz i specjaliści zajmujący się integracją społeczną.

Minister zdrowia i integracji społecznej prowincji San Luis, p. Gaston Hissa, powiedział, że “chodzi tutaj o politykę, która szerzy się w szkołach, a której celem jest promocja wartości związanych z integracją”. Nawiązując do tego, wyjaśnił, że “program dotyczący opieki i promocji osoby niepełnosprawnej” stwarza okazję do zorganizowania dnia uwrażliwiającego na ten problem, bazując na bezpośrednim doświadczeniu. “Celem jest, aby ludzie młodzi wczuli się w sytuację, w której znajdują się osoby niepełnosprawne, i umieli ocenić, czy żyją w mieście i prowincji, które są otwarte na integrację społeczną i zrozumienie tych, którzy przeżywają trudności” – stwierdził.

Na początku sesji eksperci z ministerstwa poprosili trzech chętnych uczniów, by zawiązali sobie oczy i w taki sposób przeżyli pewną część dnia, a potem podzielili się tym doświadczeniem z rówieśnikami. “W obliczu osoby, która nie widzi, trzeba zawsze przystanąć i zainteresować się, czy nie potrzebuje jakiejś pomocy” – podkreślili. Następnie podali pewne przykłady dotyczące współpracy z osobami, które nie widzą, i z osobami na wózkach inwalidzkich. Odnosząc się do nich, podkreślili znaczenie postawy, jaką winniśmy zająć w stosunku do nich, rozmawiając z nimi na takiej samej wysokości, na jakiej się znajdują, by nie zmuszać rozmówcy do ciągłego podnoszenia głowy w czasie rozmowy z nami.

Rasumując, została podkreślona konieczność wejścia w położenie drugiej osoby, która jest niepełnosprawna, aby poznać, a następnie starać się usunąć bariery fizyczne, kulturowe i komunikacyjne, które ograniczają ich autonomię w różnych środowiskach.

Opublikowano 13/11/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca