Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

10/5/2013 - Dom Generalny - Portale społecznościowe: perspektywa salezjańska
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PORTALE SPOłECZNOśCIOWE: PERSPEKTYWA SALEZJAńSKA

(ANS – Rzym) – Na marginesie dwóch dni formacyjnych, jakie odbyły się na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w dniach 3-4 maja, ks. Filiberto Gonzalez, Radca ds. Komunikacji Społecznej, na stronie “Vatican Insider”, pisma on-line, przybliżył pokrótce obecną sytuację Rodziny Salezjańskiej, gdy chodzi o jej obecność na portalach społecznościowych. To, co przekazał Benedykt XVI z okazji 47. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, który będzie obchodzony jutro, jest aktualne i stanowi także przedmiot zaangażowania dla salezjanów jako zakonników, wychowawców i ewangelizatorów.  

W jakim stopniu Rodziny Salezjańska jest obecna na polu komunikacji społecznej?
Myślę, że zawsze byliśmy wewnątrz tego świata i klimatu komunikacji społecznej. Ks. Bosko był czołowym przedstawicielem tego środowiska, więcej, powiedziałbym – przedstawicielem święcie ambitnym, ponieważ chciał zdobyć możliwie wszystkie dusze dla Boga. Kiedy pisze list okólny o “rozpowszechnianiu dobrej książki”, stwierdza, że chodzi tu o jeden z priorytetów apostolskich, które Bóg mu powierzył. Jednak myślę także, że na tym polu brak nam było czasem odwagi, kreatywności i wychowawczo-
duszpasterskiej wizji Księdza Bosko.
 
Dlaczego salezjanie powinni być obecni na portalach społecznościowych? Czy ma sens wykorzystanie Facebooka i Twittera w ich apostolacie?
Odnosząc się do wzorca Ks. Bosko i zaleceń naszych Konstytucji, możemy wskazać na pewne zasadnicze kryteria, które mogą być zastosowane w odniesieniu do nowych czasów, nowych kultur i nowej młodzieży. Te kryteria można wyrazić w krótkich zwrotach, jak chociażby: gdzie są młodzi, tam są salezjanie; salezjanin jest otwarty i serdeczny, gotowy uczynić pierwszy krok; salezjanin przyjmuje wartości świata i nie narzeka na obecne czasy: opowiada się za wszystkim tym, co jest dobre, zwłaszcza miłe młodzieży. Ale to nie wystarczy, ponieważ brakuje tutaj najważniejszej rzeczy: kto będzie przekazywać miłość Bożą milionom ludzi młodych, którzy zamieszkują nowy cyfrowy kontynent i porozumiewają się między sobą w nowych przestrzeniach i nowych językach? Myślę, że chodzi tutaj o najbardziej młodzieżowy kontynent, a więc i najbardziej salezjański. Zbawienie młodych staje się najważniejszym kryterium, wymagającym, by być obecnym i żyć na portalach społecznościowych. 

Czy portale społecznościowe mogą stać się dla wielu salezjanów nowym typem oratorium, gdzie można spotkać młodzież?
Jestem przekonany, że tak. Chodzi tutaj o oratorium materialne i oratorium wirtualne; oba razem wzięte są realne! W obu oratoriach znajdują się i żyją młodzi, którzy czegoś szukają: chcą poznać, podzielić się, porozmawiać, wypowiedzieć się, znaleźć przyjaciół… Jednak brakuje kogoś, kto by im towarzyszył, z otwarciem i autentycznością życia, bez uprzedzeń, doceniając zawsze nową kulturę. Piękno oratarium tkwi w tym, że będąc przestrzenią otwartą, bazującą na odpowiednich jakościowo relacjach i propozycjach, przyczynia się do wzrastania wszystkich. Te portale społecznościowe stanowią przestrzeń podatną na stworzenie klimatu rodzinnego, przyjaźni, wzajemnego wychowania, poszukiwania Boga. W tym nowym typie oratorium znajdują swoje miejsce wartości i działania, w których młodzi są protagonistami, twórcami, którym się towarzyszy, tak jak tego chciał i to czynił Ks. Bosko na Valdocco.

Czy dzisiaj Ks. Bosko znalazłby się na Twitterze?
Jestem pewien, że Ks. Bosko znalazłby się na wszystkich platformach społecznościowych, ale nie z powodu tego, że jest to modne. Dla Ks. Bosko ukochanie Boga i zbawienie młodzieży miały tak wielkie znaczenie, że był w stanie zrozumieć znaczenie i wykorzystać jeden z największych środków rozpowszechniania kultury, idei i wychowania chrześcijańskiego w swoich czasach: druk. Nie mógł być wszędzie obecny fizycznie wśród młodzieży, ale pragnął tego do tego stopnia, że, na ile to było możliwe, poszerzył „podwórko”, zwielokrotnił swoją obecność, rozbudował aulę pracy wychowawczej i katedrę ewangelizatora. Wszedł w sposób inteligentny i przekonywujący na pole wydawcznicze i drukarskie, tj. w to wszystko, co istniało w jego czasach. W ten sposób on sam mógł się zwielokrotnić w takiej ilości, w jakiej były czytane jego książki przez ludzi młodych i przedstawicieli warstw ludowych. Tak oto docierał z Ewangelią, kulturą, swoimi ideami i przekonaniami, stając się obecny wszędzie tam, gdzie znajdowali się ludzie młodzi, wychowawcy, rodzice, przezwyciężając bariery i ograniczenia, jakie narzucają mury i rozkłady: w ten sposób poszerzał i pomnażał Valdocco.

Opublikowano 10/05/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca