Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

7/12/2012 - Hiszpania - Rodzina, protagonista duszpasterstwa rodzin
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – RODZINA, PROTAGONISTA DUSZPASTERSTWA RODZIN

(ANS – San Lorenzo del Escorial) – Parafie salezjańskie z terenu Hiszpanii, zdające sobie sprawę ze znaczenia rodziny, stanowiącej podmiot duszpasterstwa, przede wszystkim w kontekście Nowej Ewangelizacji, zorganizowały sympozjum poświęcone refleksji nad stanem działań na tym polu i ewentualnymi sposobami wzmocnienia duszpasterstwa rodzin. To spotkanie, które rozpoczęło się wczoraj, 6 grudnia, i potrwa do soboty, 8 grudnia, odbywa się w wymownej scenerii klasztoru del Escorial.

Uczestniczy w nim około 250 osób: animatorzy, katecheci, zaangażowane rodziny i salezjanie z całej Hiszpanii.

Celem tego przedsięwzięcia jest uświadomienie rodzinie jej oryginalnej roli i ciężaru odpowiedzialności jako podmiotu Duszpasterstwa, jak również –wskazanie konkretnych linii przewodnich dla działaczy duszpasterskich, by ci byli w stanie towarzyszyć, wspierać i pomagać rodzinom. W czasie tych trzech dni program przewiduje dzielenie się różnymi znaczącymi doświadczeniami związanymi z pracą salezjanów na polu duszpasterstwa rodzinnego, jak również – spojrzenie na całość propozycji związanych z działaniami w tym sektorze, jakie zaproponowała ostatnia Kapituła Generalna Zgromadzenia.

Wśród prelegentów na uwagę zasługują: socjolog Luis Ayuso, który przedstawił sytuację rodzin w Hiszpanii; bp Sebastiá Taltavull, biskup pomocniczy Barcelony, który zasugerował, w jaki sposób pomóc i zachęcić rodziny, aby te zechciały stać się protagonistami duszpasterstwa rodzin; ks. Emilio Alberich, salezjanin, prezes Stowarzyszenia Katechetów Hiszpanii (AECA), i ks. Fabio Attard, Radca generalny ds. duszpasterstwa młodzieżowego, którzy omówili relację pomiędzy duszpasterstwem rodzin a działalnością salezjańską.

Natomiast do ks. Álvaro Ginela należała koordynacja dzielenia się doświadczeniami, związanymi z działalnością niektórych parafii salezjańskich, jak również ruchów, takich jak “Hogares Don Bosco” czy “Gruppo Maria”, inspirującego się charyzmatem ingnacjańskim. 

Oczywiście, program przewiduje także chwile modlitwy, “lectio divina” i Eucharystia. Zamknięcia obrad dokona ks. José Miguel Núñez Moreno, Radca regionu Europa Zachodnia.

W Hiszpanii Zgromadzenie Salezjańskie obsługuje około stu parafii i kościołów publicznych, które zostały powierzone przez diecezję, a które ogólnie łączą się z opieką duszpasterską obejmującą około 300 000 osób, co jest możliwe tylko dzięki zaangażowaniu i współpracy 3800 działaczy duszpasterskich.

Opublikowano 07/12/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca