Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/10/2012 - Portugalia - E-vangelizar 2012
Zdjęcie artykułu -PORTUGALIA – E-VANGELIZAR 2012

(ANS – Porto) – W dniu 5 października około 700 działaczy duszpasterskich – katechetów, animatorów i kapłanów – pochodzących z Viana do Castelo, Braga, Porto, Bragança, Aveiro, Leiria, Viseu i Lamego, zgromadziło się w szkole salezjańskiej w Porto z zamiarem podniesienia poziomu głoszenia Ewangelii. Inicjatywa ta, realizowana pod nazwą “E-vangelizar 2012”, została podjęta przez Salezjański Ośrodek Formacyjny, a jest koordynowana jest przez Wydawnictwa Salezjańskie.

W przemówieniu rozpoczynającym to spotkanie ks. Rui Alberto Almeida, salezjanin, specjalista w zakresie katechetyki i duszpasterstwa młodzieżowego, przedstawił projekt “Wyznawać wiarę”, stanowiący pomoc do katechizacji ludzi młodych w okresie preadolescencji. „Jest to pierwsze pokolenie digital native, tj. ludzi młodych, którzy już urodzili się w świecie komórek, internetu, mp3 i logiki przekazu, który z konieczności nie może nie mieć charakteru cyfrowego czy odznaczać się interakcją” – stwierdził. Salezjanin ten powiedział także, że ci dzisiejsi młodzi lepiej się poruszają w wymiarze hipertekstowym niż linearnym jakiejś książki, stąd katecheci powinni starać się wprowadzić do katechezy tę logikę komunikatywno-aktywną sieci, uwzględniając interakcję.  

Po tym przemówieniu uczestnicy zwiedzili różne pomieszczenia szkoły, w których, w czasie całego dnia, mogli uczestniczyć w 5 z 27 warsztatów, jakie były dostępne.

Ks. Tarcizio Morais, salezjanin, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Formacyjnego, na pytanie dotyczące wymogów i trudności związanych z “E-vangelizar 2012”, odpowiedział: “Ta propozycja formacyjna jest śmiała i angażująca z punktu widzenia organizacyjnego, ale jako salezjanie jesteśmy zobowiązani do pomocy działaczom Duszpasterstwa w znalezieniu nowych metod ewangelizacji młodzieży obecnego czasu i kultury”. 

W przemówieniu na zakończenie spotkania, które wygłosił również ks. Almeida, mówca zaproponował wybór życia zakonnego, które ciągle warto wybrać.

Wszyscy uczestnicy podkreślili konieczność stałego podtrzymywania optymistycznej perspektywy dotyczącej posłannictwa, zachowując podwójną wierność, do której działacze duszpasterscy są wezwani: Ewangelii – z jednej strony, a odbiorcom – z drugiej.

Opublikowano 12/10/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca