Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/8/2011 - Dom Generalny - W kierunku Dwustulecia, trzy kroki do poznania Księdza Bosko
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – W KIERUNKU DWUSTULECIA, TRZY KROKI DO POZNANIA KSIęDZA BOSKO

(ANS – Rzym) – Na kilka dni przed rozpoczęciem trzylecia przygotowań do dwustulecia urodzin Ks. Bosko, ANS poprosił ks. Francesco Motto, Dyrektora Salezjańskiego Instytutu Historycznego, o pewne wskazówki, pozwalające lepiej poznać osobę tego świętego z Turynu.

Poznanie Ks. Bosko to temat szczególnie drogi dla Przełożonego Generalnego, ks. Pascuala Cháveza. To zadanie, o którym mowa w pierwszym dziale tematycznym Kapituły Generalnej 26 – Powrócić na nowo do Księdza Bosko – zostało ponowanie zaproponowane Salezjanom w liście skierowanym w dniu 31 stycznia tego roku, w którym została przedstawiona droga przygotowań do 2015 r.: poznanie historii, pedagogii i duchowości.
 
Sugestie ks. Motto – dostępne w sekcji Serwis ANS – nie ograniczają się jedynie do poznania danych historycznych, ale, zgodnie z programem wytyczonym przez Przełożonego Generalnego, uwzględniają także płaszczyznę pedagogiczną i duchową.

Wychodząc od prostego pytania: jaki Ks. Bosko? - “zważywszy na to, że istnieją dziesiątki zdjęć w książkach, czasopismach, gazetach, kasety video, filmy, fiction” – historyk salezjański przytacza słowa ks. Cháveza, który w prezentacji Wiązanki 2012 zauważa, że “podejście do Ks. Bosko, dokonane za pomocą metod właściwych badaniu historycznemu, doprowadziło nas do lepszego zrozumienia i oceny jego wielkości ludzkiej i chrześcijańskiej, jego genialenej skuteczności działania, jego przymiotów wychowawczych, jego duchowości, jego dzieła, w pełni zrozumiałego tylko wtedy, gdy jest głęboko zakorzenione w historii społeczeństwa, w którym żył ”.

Według ks. Motto trzeba uczynić trzy kroki, aby lepiej poznać Księdza Bosko:

  • Powrócić do źródeł oryginalnych, pewnych, “to znaczy autentycznych tekstów Ks. Bosko, jego pism, wydanych przez niego i przez jego synów, on–line lub drukiem”;
  • Wyjść poza źródła – także te najbardziej pewne i wartościowe – przezwyciężając to, “co te ukazują na pierwszy rzut oka, w czasie lektury epidemicznej i banalnej. Trzeba poznać idee i struktury myślowe Ks. Bosko, własne lub nabyte wartości, język, mówiony lub pisany, sposób działania i reagowania… Lektura teologiczna musi być rozbudowana o lekturę społeczną, ekonomiczną, polityczną. To, co nadprzyrodzone, musi „liczyć się” z elementami i czynnikami naturalnymi. Ks. Bosko nie jest “wyspą” w morzu swojego czasu;
  • Odczytywać zagadnienia o Ks. Bosko o charakterze historycznym albo każdym innym (religijnym, moralnym, dogmatycznym, politycznym, kulturalnym, ekonomicznym...) w odniesieniu do analogicznej problematyki i bieżących wydarzeń, gdy te mogą okazać się korzystne dla naszej teraźniejszości.

Ks. Motto kończy swój wywód zaznaczając, że  “kiedy historyk zrozumie, wskaże i wyjaśni kontekst, wydarzenia, przyczyny i konsekwencje – wypełnił swoje zadanie. Teraz, po jego interpretacji historycznej musi nastąpić ta egzystencjalna.

Opublikowano 12/08/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca