Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/1/2011 - Ekwador - II Spotkanie archiwistów i redaktorów kronik domów salezjańskich
Zdjęcie artykułu -EKWADOR – II SPOTKANIE ARCHIWISTÓW I REDAKTORÓW KRONIK DOMÓW SALEZJAńSKICH
(ANS – Quito) – Jest kontynuowane, zgodnie z tradycją salezjańską, prowadzenie kronik domu. Ta praktyka, która przeżywała chwile mniejszego czy większego rozwoju, została zapoczątkowana już w czasach Ks. Bosko. Jej celem jest dokumentowanie drogi i działań, jakie realizują placówki. To ważne dla historyków źródło informacji, staje się teraz przedmiotem szczególnego zainteresowania, czego wyrazem jest chociażby seminarium na terenie Inspektorii Ekwadorskiej. 

Bez przeszłości nie ma przyszłości, bez dokumentów nie ma historii. Te przekonania, już powszechnie znane w Zgromadzeniu Salezjańskim, także dzięki pracy Salezjańskiego Instytutu Historycznego (ISS) i Stowarzyszenia Historyków Salezjańskich (ACSSA), stanowiły motywację dla uczestników II spotkania archiwistów i redaktorów kronik domów salezjańskich z Ekwadoru. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 24 stycznia, w Domu Inspektorialnym w Quito.

Uczestniczyli w nim ks. Marcelo Farfán, inspektor, ks. Pedro Creamer, dyrektor Archiwum Historycznego, i 25 redaktorów kronik domów salezjańskich z kraju. 

Celem spotkania była ocena zeszłorocznej pracy i zaplanowanie nowych działań. Najpierw zostały omówione osiągnięte wyniki, takie jak zgromadzenie różnych dokumentów, polepszenie strony organizacyjnej archiwum i ogólna dyspozycyjność w zakresie prowadzenia kronik. Wśród trudności wymieniono brak odpowiednich pomieszczeń na archiwizację, zbyt mało czasu do prowadzenia tego typu działalności i brak odpowiedniego personelu.

Natomiast wśród priorytetów wskazano na kontynuowanie odpowiedniej organizacji archiwów w domach salezjańskich, bieżące prowadzenie kroniki i przesyłanie do Rzymu rocznych streszczeń dokumentów. Do realizacji tego wszystkiego, po uwzględnieniu napotkanych trudności, uczestnicy wskazali na pewne dobre praktyki, które należy zastosować: poprosić wspólnotę o współpracę, uświadomić współbraciom znaczenie pamięci historycznej, zorganizować odpowiednie ekipy i opracowywać teksty w stałych terminach.

Uczestnicy rozmawiali także o pomyśle odpowiedniego zarchiwizowania listów pośmiertnych i sposobach ułatwienia dostępu do zbiorów archiwów, tak by udostępnić dyrektorowi domu wszystkie informacje historyczne i biograficzne, których może potrzebować.

Spotkanie zakończyło się sprawozdaniem z Międzynarodowego Kongresu “Ks. Rua w historii”, który odbył się w październiku w Rzymie, które przedstawili ks. Juan Bottasso i ks. Jorge Molina.

Opublikowano 26/01/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca