Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

22/12/2010 - Dom Generalny - Projekt Europa: założenia 2011-2012
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY - PROJEKT EUROPA: ZAłOżENIA 2011-2012
(ANS – Rzym) – Przełożony Generalny i jego Rada zatwierdzili założenia Projektu Europa, dotyczące dwulecia 2011-2012. Dokument, wypracowany w czasie ostatniego III Spotkania Inspektorów Europy, został powtórnie rozpatrzony i dopracowany przez Komisję ds. Projektu Europa (PE). Domaga się on włączenia także innych Inspektorii i Rodziny Salezjańskiej, a jego głównym punktem odniesienia jest nowa ewangelizacja.

Ks. Francesco Cereda, Koordynator Komisji PE, przedstawiając te założenia, podkreśla konieczność lepszego poznania projektu w Zgromadzeniu Salezjańskim. “Istotnie, trzeba pamiętać, że nie chodzi tutaj zasadniczo o Projekt na rzecz Europy, ale o takie zaangażowanie, w którym Europa odgrywa swoją szczególną rolę, i w którym uczestniczą wszystkie Inspektorie Zgromadzenia” – stwierdza ks. Cereda, przypominając, że także procesy, które aktualnie są realizowane w Europie, poza tym, że są wdrożeniem wskazań Kapituły Generalnej 26, mogą stanowić również odniesienie dla innych Regionów salezjańskich.

Wśród założeń, związanych z najbliższym dwuleciem, znajduje się nowa ewangelizacja. “Misje w Europie polegają na nowej ewangelizacji i misjonarze, którzy do niej przybywają, są obarczeni, wraz z salezjanami europejskimi, tym zadaniem” – mówi ks. Cereda. W perspektywie przyszłych wskazań Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji i najbliższego Synodu Biskupów Kościoła Powszechnego w roku 2012, dodaje: “Dla salezjanów europejskich i salezjanów misjonarzy w Europie nadszedł czas poszukiwania nowych dróg, aby móc przekazać wiarę chrześcijańską, zwłaszcza młodzieży”.

Podmiotami tych założeń są wszyscy salezjanie, od Przełożonego Generalnego do poszczególnych Radców, Regiony i Inspektorie. Szczególnego zaangażowania oczekuje się od Inspektorii spoza Europy, zarówno gdy chodzi o przybliżenie PE wewnątrz Inspektorii, jak i zaproponowanie kandydatów misjonarzy. W Europie jest obecnie przeszło pięćdziesięciu misjonarzy salezjanów.

Ważną strategią na najbliższe dwulecie jest włączenie różnych grup Rodziny Salezjańskiej.

W składzie Komisji ds. Projektu Europa doszło do pewnej zmiany. Ks. Marka Chrzana, byłego Inspektora krakowskiego, a obecnie Radcę Europy Północnej, zastąpił Inspektor chorwacki – ks. Ivan Marianovic. Najbliższe spotkanie Komisji odbędzie się pod koniec lipca 2011 r. w Santiago de Compostella, w Hiszpanii.

IV Spotkanie Inspektorów Europy przewidziane jest w Rzymie w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2012 r. i zostanie poszerzone o udział jakiegoś Inspektora z innych Regionów Zgromadzenia i jakiegoś członka Rodziny Salezjańskiej.

Treść Programu założeń, dotyczących Projektu Europa na lata 2011-2012, i ich przedstawienie ze strony ks. Cereda są dostępne na stronie sdb.org. 

Opublikowano 22/12/2010

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca