Włochy – Konsulta światowa ds. Misji |
Dom Generalny – Rozpoczęła się Światowa Konsulta Misyjna |
Konsulta Misyjna, druga po tej z 2008 roku, ukazała się jako skuteczne narzędzie konfrontacji i dzielenia się doświadczeniami w temacie misji, które zdołało się udoskonalić pod względem jakości i kompetencji. Wymiar globalny tego wydarzenia przejawiał się także w zróżnicowaniu uczestniczących osób: po raz pierwszy byli obecni dwaj salezjanie z Regionu Afryka-Madagaskar i jedna Salezjanka Współpracownica z siedmioletnim doświadczeniem misyjnym, która ubogaciła debatę swoim punktem widzenia, osoby świeckiej zaangażowanej na polu misyjnym. Bardzo wiele, bo przeszło 50, było wypowiedzi pisemnych; niektóre z nich były owocem pracy w grupie, przeprowadzonej na poziomie inspektorialnym.
Dzień wczorajszy (30 września), po trzech ostatnich sesjach poświęconych tematowi animacji misyjnej, służył przedstawieniu wniosków końcowych, dotyczących konkretnych działań. Gdy chodzi o specyficzne pole animacji, Konsulta podkreśliła centralne miejsce osoby Delegata Inspektorialnego i jego ekipy, i zaproponowała, jako przykład w zakresie “dobrych praktyk”, urzeczywistnienie działań podjętych w Regionie Azji Południowej i Japonii.
Istotnie, na bazie doświadczenia salezjanów z Regionu Azja Południowa, można stwierdzić, że fundamentalną rzeczą dla misjonarza jest jego głębokie, osobiste doświadczenie Jezusa Zmartwychwstałego w kontekście dogłębnie wieloreligijnym. Także z Japońskiej Inspektorii św. Franciszka Ksawerego (GIA) napłynęły dalsze sugestie, proponujące zorganizowanie w każdej wspólnocie miesięcznego dnia skupienia, którego temtem byłyby misje i serce misyjne; wskazujące na podtrzymywanie braterskiego ducha i współpracę z członkami Rodziny Salezjańskiej. “Jeżeli jest to możliwe w Japonii, jest to także możliwe w każdej Inspektorii na świecie” – stwierdzono.
Wśród innych końcowych wskazań Konsulty znalazła się konieczność opracowania jednolitego dokumentu odniesienia, który łączyłby wskazania zawarte w “Obrazie Salezjańskiej Działalności Misyjnej” z praktycznością “Podręcznika na temat Misyjnego Wychowania, Formacji, Animacji i Solidarności”. Konsulta wyraziła swoje zainteresowanie Konsultami Duszpasterstwa Młodzieżowego i Komunikacji Społecznej, przewidzianymi w 2011 roku. Wyszła także z propozycją powołania, do końca 2012 roku, “Stowarzyszenia Misjologów Salezjańskich” na wzór innych stowarzyszeń salezjańskich już istniejących (Salezjańskie Stowarzyszenie Biblijne i Stowarzyszenie Historyków Salezjańskich) i zorganizowania, w perspektywie 2015 r., Salezjańskiego Kongresu Misyjnego.
Konkretnym wyrazem dzielenia się refleksją i dobrymi praktykami jest najbliższe cyfrowe opracownie wszystkich oficjalnych dokumentów salezjańskich, od czasów Ks. Bosko do dzisiaj, dotyczących misji. Do końca 31 stycznia 2011 r. będą one wszystkie dostępne w cyfrowej bibliotece salezjańskiej, na stronie http://sdl.sdb.org.
Opublikowano 01/10/2010