Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

11/6/2009 - Polska - Chłopcy z Ugandy w Polsce
Zdjęcie artykułu -POLSKA – CHłOPCY Z UGANDY W POLSCE
(ANS – Warszawa) – W dniach 29 kwietnia-1 czerwca piętnastu chłopców z Namugongo (Uganda), w wieku 13-17 lat,  przemierzyło niektóre z miast Polski, prawdziwie zarażając spotkanych ludzi swoim entuzjazmem i kierując do wszystkich przesłanie wdzięczności i nadziei.

Poprzez tę inicjatywę, za którą stoi Salezjański Ośrodek Misyjny z Warszawy, chłopcy z Namugongo chcieli wyrazić swoje podziękowanie pod adresem swoich darczyńców z Polski. Istotnie, chłopcy z placówki salezjańskiej w Namugongo, jest ich około 140, są wspierani w ramach adopcji na odległość przez ofiarodawców z Polski. Pomoc tę koordynuje Salezjański Ośrodek Misyjny, który w 2008 roku zgromadził na ten cel 95 tysięcy euro.

Wiele było spotkań, jakie chłopcy pod opieką swojego wychowawcy – pana Josepha Wandera i swojego dyrektora – ks. Ryszarda Jóźwiaka, salezjanina, odbyli w miesiącu maju. Po kilku dniach spędzonych w Warszawie grupa udała się do Różanegostoku, gdzie z dziećmi specjalnej troski z salezjańskiego ośrodka wzięła udział w warsztatach breakdance i akrobatyki. Na zakończenie tychże na Rynku w Białymstoku dali przedstawienie uliczne. 

Realizacja projektu pod nazwą “Life Mission–Bialystok–C.A.L.M (CALM = Children and Life Mission)” była możliwa dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Ulicznej “ENGRAM” i  finansowemu wsparciu miasta Białystok.

Następnie, rozpoczynając od Gdańska, a kończąc na Tatrach, gdzie po raz pierwszy zobaczyli śnieg, chłopcy z Ugandy odwiedzili niektóre miasta Polski, łącznie z miastem, w którym urodził się Jan Paweł II – Wadowicami. W tym swoim “turne“ spotkali się ze swoimi rówieśnikami z sześciu szkół państwowych i pięciu salezjańskich. Uczestnicząc w Mszach świętych niedzielnych dali świadectwo swojej wiary, a poprzez tańce, grę na tamburynach i występy akrobatyczne wywoływali prawdziwy entuzjazm. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca z Suwałk po obejrzeniu ich występów stwierdziła: “To nie są chłopcy z ulicy, to są wielcy artyści”. 

Znaczne było zainteresowanie mediów (telewizja, radio, gazety), które informowały o życiu tych chłopców i dobrodziejstwach adopcji na odległość. Salezjański Ośrodek Misyjny na tę okazję uruchomił specjalną stronę internetową.

Punktem kulminacyjnym było spotkanie chłopców z ich dobroczyńcami, co miało miejsce w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Około 300 osób, ofiarodawców i wolontariuszy, wypełniło namiot, który został specjalnie rozłożony na tę okazję. Ks. Stanisław Rafałko, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie, zwracając się do chłopców, powiedział: “Przez miesiąc byliście małymi-dużymi misjonarzami w Polsce. Kontynuujcie to doświadczenie w Namugongo z waszymi kolegami i bądźcie prawą ręką księdza Ryszarda”.

Ośrodek CALM w Namugongo, który wcześniej był prowadzony przez ojców kambonianów, przed trzema laty został powierzony salezjanom. Przebywa w nim 138 chłopców ulicy w wieku 6-17 lat. Obecnie przeszło czterdziestu jego wychowanków uczy się w salezjańskich szkołach zawodowych w Bombo i Kamuli.

Opublikowano 11/06/2009

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca