Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

26/1/2016 - Słowacja - Pożegnanie ks. Antona Srholeca, salezjanina, symbolu przeciwstawienia się komunistycznej opresji
Zdjęcie artykułu -SłOWACJA – POżEGNANIE KS. ANTONA SRHOLECA, SALEZJANINA, SYMBOLU PRZECIWSTAWIENIA SIę KOMUNISTYCZNEJ OPRESJI

(ANS – Bratysława) – W dniu 7 stycznia zmarł w Bratysławie, w wieku 86 lat, ks. Anton Srholec, salezjanin. Opłakiwała go nie tylko Rodzina Salezjańska, ale cała Słowacja. Jego życie było walką o wiarę, wolność i człowieczeństwo.

Terézia Liptákova

Około 2 tysiące osób uczestniczyło w pogrzebie, który odbył się 12 stycznia. Wśród przybyłych znaleźli się: prezydent Republiki Słowackiej, p. Andrej Kiska, burmistrz Bratysławy, dr Ivo Nesrovnal, ambasador Austrii Carl Helfried, a także przedstawiciele Konfederacji Więźniów Politycznych i bezdomni, objęci programem społecznym “Resoty”, który zainicjował ks. Srholec.

Mszę św. koncelebrowało kilkunastu księży, a wśród nich inspektor salezjanów słowackich – ks. Jozef Ižold, a także bp Jozef Haľko, biskup pomocniczy Bratysławy.

Na koniec Mszy św. głos zabrały różne osoby, które znały zmarłego. Prezydent Kiska powiedział: “Znalazł Boga w samotności, ale także pośród osób, które go otaczały, pośród uśmiechów i gestów. Był w stanie wybaczać bardzo szczodrze, a jednocześnie wiedział, że zło nie może być zapomniane i że trzeba mu stawić opór”.

Ks. Srholec został pochowany w mieście Skalica, gdzie się urodził.

Już od lat młodości ks. Srholec musiał stawiać czoła restrykcjom, jakie narzucał reżim komunistyczny społeczeństwu, a zwłaszcza zakonnikom, przebywając przez wiele lat w więzieniu i na pracach przymusowych. Został wyświęcony za granicą i po powrocie do ówczesnej Czechosłowacji prowadził apostolat wśród młodzieży pomimo surowej kontroli, jakiej podlegał ze strony władz komunistycznych. 

Kiedy w 1989 r. w kraju zapanowała demokracja, salezjanin działał aktywnie w Konfederacji Więźniów Politycznych Słowacji i zainicjował program społeczny “Resoty”.

Swoje ostatnie lata przeżył ze szczególną wdzięcznością. “W moim życiu nie musiałem dokonywać wielu wyborów. Z wyjątkiem kilku małych rzeczy, o których nie muszę tutaj mówić, wszystkie ważne rzeczy otrzymałem, zostały mi podarowane. (...) Ten dzień jest dniem wdzięczności za życie” – powiedział w dniu swoich 85. urodzin.

Opublikowano 26/01/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca