(ANS - Freetown) – W czasie ceremonii w Domu Prezydenta w Freetown salezjańska organizacja “Don Bosco Fambul” została wyróżniona Nagrodą Prezydenta za wkład, jaki wniosła w walce z ebolą. Ceremonia była bezpośrednio transmitowana przez telewizję państwową. Z-ca dyrektora tej organizacji salezjańskiej, pan Samuele Bojohn, odebrał tę nagrodę bezpośrednio z rąk prezydenta Republiki – pana Ernesta Baia Koromy.
W czasie epidemii eboli w Sierra Leone salezjanie byli zaangażowani w akcję informacyjną, uświadamiając o zagrożeniach związanych z tym wirusem, i docierali do dzieci i ludzi młodych dotkniętych tą chorobą, odwiedzając domy, czyniąc to poprzez różne kampanie, przesłania w radiach lokalnych oraz uruchamiając zielony numer pomocy “Don Bosco Child Line 116”, który działał jako Krajowy Ośrodek Rejestracji dzieci dotkniętych ebolą.
Dzięki tej linii telefonicznej udało się pomóc w wielu krytycznych sytuacjach. W czasie gdy w Sierra Leone zmagano się z skutkami wirusa, salezjańska organizacja zajmowała się setkami dzieci ulicy z Freetown i gościła je w swoich pomieszczeniach przez wiele dni. I poza akcjami pomocy, które przeprowadziła w tym krytycznym okresie, nie przestała codziennie realizować swoich programów pomocy na rzecz najbardziej potrzebujących.
Wcześniej Przełożony Generalny, ks. Ángel Fernández Artime, zalecił wspólnotom salezjańskim w Sierra Leone rychłe otwarcie ośrodka w Lungi dla dzieci, które zostały osierocone z powodu eboli lub które zostały zarażone, były leczone, a potem napiętnowane przez swoich krewnych.
Salezjanie z Sierra Leone nigdy nie zapomnieli przemówienia, jakie skierował do nich Przełożony Generalny przez Skype’a w dniu otwarcia tego ośrodka, 8 grudnia 2014 roku, w najtrudniejszej fazie tej epidemii. Ks. Á.F. Artime zapewnił, że zarówno on, jak i Zgromadzenie są blisko tych, którzy stawiają czoła problemom, które wywołał wirus. “Robicie to samo, co Ksiądz Bosko by zrobił, dziękuję, że tam jesteście i tam pomagacie młodym potrzebującym” – powiedział wtedy.
“Don Bosco Fambul” jest lokalną organizacją pozarządową, która liczy obecnie 70 członków personelu, a poza tym – opiekunów społecznych, a która, poza pracą dla i z młodymi z ulicy i w więzieniu w Freetown, prowadzi dom resocjalizacji dla dzieci ulicy, ośrodek terapeutyczny dla osadzonych w głównym więzieniu w Freetown, pomaga dzieciom powrócić do swoich rodzin, a także prowadzi ośrodek młodzieżowy, schronisko dla dziewcząt – ofiar przemocy oraz obsługuje zielony numer “Don Bosco Child Line 116”, który jest cały czas aktywny.
Opublikowano 11/01/2016