Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

23/9/2015 - Włochy - Drugie pokolenie obywatelskim zasobem na rzecz integracji
Zdjęcie artykułu -WłOCHY – DRUGIE POKOLENIE OBYWATELSKIM ZASOBEM NA RZECZ INTEGRACJI

(ANS – Rzym) – Z początkiem września rozpoczął się roczny projekt , który będzie realizowany przez Stowarzyszenie „Salesiani per il Sociale”, a którego protagonistami mają być nastolatkowie drugiego pokolenia, dzieci imigrantów, które się urodziły we Włoszech albo za granicą z imigrantów przebywających we Włoszech, a które mogły legalnie przybyć do Włoch do szóstego roku życia. Będzie on realizowany w 16 różnych siedzibach całego kraju. Celem tego projektu, noszącego nazwę „Całe moje miasto. Drugie pokolenie obywatelskim zasobem na rzecz integracji” , jest wysłuchanie dzieci, zrozumienie ich punktu widzenia i ich sposobu rozumienia przestrzeni, w których żyją: miasto, szkoła, społeczeństwo, własne mieszkanie. 

Tym projektem zostanie objętych 192 ludzi młodych w wieku od 14 do 18 lat, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym. Mowa tu o młodych „2G” (przedstawicielach drugiego pokolenia, dzieciach imigrantów urodzonych we Włoszech albo za granicą, ale to pod pewnymi warunkami, o czym było powyżej), którzy żyją i uczęszczają codziennie do miejsc, w których jest prowadzona działalność salezjańska.

Celem wychowawczym, a jednocześnie wyzwaniem, jest umiejętność wysłuchania tego młodego pokolenia, które stanowi przyszłość społeczeństwa. Będzie im dana możliwość wypowiedzenia się, z wykorzystaniem większej ilości języków i kanałów komunikacji, co uczyni ich aktywną częścią tego projektu. Towarzyszami podróży dla tych młodych „badaczy terenu” będą dorośli. Obie strony będą mogły się zespolić się w sztuce narracji, opisu, opowiadania, robienia zdjęć, filmowania środowisk życia, przy czym ci młodzi nie będą musieli być zawsze tłumaczeni i interpretowani przez dorosłych: wejdą we współpracę ze swoimi włoskimi rówieśnikami, co nastąpi w ramach procesu integracji i konfrontacji uwzględniającego różnorodność, która będzie ich ubogacać pod względem społecznym i kulturowym.   

Myśl innowacyjna tego projektu polega na decentralizacji osoby dorosłej, pozwalając, aby nastolatkowie mogli dokonać własnej lektury i interpretacji „bycia drugim pokoleniem”, tożsamości imigranta i konfliktowości, jaka często zachodzi pomiędzy kulturami, które są obok siebie, ale nie kontaktują się ze sobą. Dzięki technice narracji ci młodzi będą mogli doświadczyć „budowania więzi obywatelskich” i otworzyć się, na równych zasadach, na różne przestrzenie integracji, w ramach których będą mogli wzrastać, prowadzić dialog, a także rozwiązywać spory. 

Projekt – który będą realizować „Salesiani per il Sociale” wraz z innymi stowarzyszeniami (Stowarzyszeniem „C.G.S./Cnos-Ciofs” (‘Cinecircoli Giovanili Socioculturali’) i Stowarzyszeniem „TGS” (‘Turismo Giovanile e Sociale’) – był możliwy dzięki pomocy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz wsparciu darczyńców. 

Opublikowano 23/09/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca