Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

15/6/2015 - Hiszpania - Handel nieletnimi, plaga chwili obecnej i przyszłości Afryki
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – HANDEL NIELETNIMI, PLAGA CHWILI OBECNEJ I PRZYSZłOśCI AFRYKI

(ANS – Walencja) – W dniu 28 maja w Walencji Salezjańska Prokura Misyjna w Madrycie uczestniczyła w dyskusji panelowej poświęconej handlowi dzieci w Afryce, której organizatorem była NGO “Global Networking for Rights and Development” (GNRD). W konferencji uczestniczyli także: przewodniczący Rady gospodarczej, społecznej i kulturowej Unii Afrykańskiej – p. Joseph Chalengi; prezes NGO Maurytanii “Promoción y Defensa de los Derechos Humanos” – p. Mohamed Lemine Haless oraz wykładowca Uniwersytetu Walencji – prof. Ximo Revert.

Po projekcji filmu dokumentalnego Salezjańskiej Prokury Misyjnej w Madrycie pt. “No estoy en venta” (‘Nie jestem na sprzedaż’) na temat sytuacji dzieci będących ofiarami handlu w Afryce, Ana Muñoz, rzeczniczka Prokuratury, stwierdziła, że handel dziećmi jest niewolnictwem naszego wieku i mówiła o pracy, jaką salezjańscy misjonarze realizują w takich krajach, jak Benin.

Następnie dodała, że nie chodzi tutaj o problem, który z łatwością można rozwiązać, i że jego skutki są wielorakie, chociaż ubóstwo, brak edukacji i poczucie bezkarności to pierwsze przyczyny, wobec których należy podjąć działania, by wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć rozmiary tego smutnego zjawiska.

“My, z Salezjańskiej Prokury Misyjnej w Madrycie, nie jesteśmy w stanie zatrzymać handlarzy i umieścić ich w więzieniu, ale możemy przyjąć i pomóc tym dzieciom, informować rodziny i opinię publiczną o skali tego zjawiska i współpracować z rządami i siłami bezpieczeństwa, aby wykorzenić tę plagę”.

Ze swej strony, pan Lemine Haless podkreślił konieczność położenia kresu tej pladze, która ogranicza możliwości co do przyszłego rozwoju kontynentu: “Wiele możemy uczynić wspólnie, np. przeanalizować dogłębnie ten problem, uświadamiać organizacje i władze, informować rodziców i współpracować pod każdym względem, ponieważ ten handel nie zna granic”.

Natomiast prof. Revert mówił o znaczącej roli uniwersytetu jako narzędziu współpracy i asystencji, wzmacniającym systemy edukacyjne. 

I na koniec, dr Joseph Chalengi wskazał na konieczność dopuszczenia do głosu Afrykanów, kiedy w grę wchodzą wyzwania związane z przyszłością. “Musimy być dumni z bycia Afrykanami i naszych wartości” – powiedział. “Afryka potrzebuje partnerów, nie pomocy materialnej. Musimy sprawić, by inne kraje zaczęły dostrzegać Afrykę jako towarzysza, jako równego partnera”.

Opublikowano 15/06/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca