Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

5/3/2015 - Paragwaj - Cerro León:te ziemie “nie będą zajmowane, dzielone, przenoszone, dzierżawione”
Zdjęcie artykułu -PARAGWAJ – CERRO LEÓN:TE ZIEMIE “NIE BęDą ZAJMOWANE, DZIELONE, PRZENOSZONE, DZIERżAWIONE”

(ANS – Puerto Casado) – “Biskup Wikariatu apostolskiego Chaco Paraguayo, zakonnicy i zakonnice, seminarzyści i działacze duszpasterscy zgromadzeni na ogólnym zjeździe misyjnym, wyrazili swoje zatroskanie związane z Cerro León, znajdującym w regionie północno-wschodnim Górnego Paragwaju, terytorium powierzonym przez Kościół katolicki wikariatowi apostolskiemu Chaco”. Takie słowa czytamy na początku komunikatu Wikariatu apostolskiego, który został wydany w dniu wczorajszym, 4 marca.

Komunikat, podpisany przez bpa Gabriela Escobara Ayalę, salezjanina, wylicza wszystkie artykuły i porozumienia – konstytucjonalne i międzynarodowe – które chronią obszary należące do grup tubylczych, a które zostały określone przez UNESCO Dziedzictwem Ludzkości. Obecnie, w świetle projktu ustawy, chce się zapomnieć, że te ziemie “nie będą podlegać zajęciu, nie będą dzielone, nie będą przenoszone, nie będą dzielone, nie będą podlegać zobowiązującym umowom, nie będą dzierżawione” (art. 64 o własności wspólnej). Czytamy dalej w komunikacie: 

Wyrażamy, jako Kościół partykularny i czynni członkowie społeczeństwa obywatelskiego, nasz sprzeciw wobec wszelkiego typu naruszenia praw, które zapewniają prawo do życia, do zachowania bioróżnorodności i jego mieszkańców, Totobiegosodes puszczy, właścicieli tej ziemi. Jednocześnie odrzucamy projekt ustawy, która wprowadza zmianę art. 18 uchwały 904/81 “Status wspólnot tubylczych”, ponieważ sprzeciwia się to Konstytucji narodowej i międzynarodowym porozumieniom, jakie zostały podpisane z Paragwajem, jak chociażby Konwencja 169 Światowej Organizacji Pracy.

Łączymy się z całym społeczeństwem paragwajskim i ludami tubylczymi w potępieniu tego nadużycia, broniąc tych ziem ludów tubylczych. .

Podejmujemy zaangażowanie i zachęcamy wszystkich misjonarzy i misjonarki, którzy pracują wśród tubylców, do pracy duszpasterskiej, której celem będzie towarzyszenie w procesie rozbudzenia świadomości krytycznej, która pozwoli właściwie zrozumieć ustawy i projekty prawne dotoczące prawa tubylców do legalnego posiadania tych ziem. 

Wzywamy władze departamentu i gminne do zajęcia jasnego stanowiskawobec tego projektu szkodliwego dla przyrody, bioróżnorodności i habitatu ludów puszczy, którzy dobrowolnie wybrali życie w odosobnieniu. 

I na koniec, łączymy się i solidaryzujemy z całą społecznością paragwajską i tubylczą, stając w obronie i domagając się ochrony naszego Cerro León, jako znaku i symbolu ekologicznego północno-wschodniego regionu Górnego Paragwaju.

Gabriel Escobar Ayala, salezjanin

Biskup Wikariatu apostolskiego Chaco Paraguayo

Opublikowano 05/02/2015

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca