Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

30/10/2014 - Hiszpania - “App”, aby zapobiec spożyciu alkoholu wśród nieletnich
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – “APP”, ABY ZAPOBIEC SPOżYCIU ALKOHOLU WśRÓD NIELETNICH

(ANS – Madryt) – Konfederacja Ośrodków Młodzieżowych Don Bosco, zaangażowana na rzecz zapobiegania spożycia substancji psychoaktywnych wśród nieletnich i młodzieży, opracowała aplikację (app) “Pasaporte0%”. Ta nowość została zaprezentowana w ubiegłą sobotę, 25 października, w Valladolid, w ramach II Forum Młodzieży.

Aplikacja została opracowana we współpracy z nastolatkami i młodzieżą, rodzicami, wychowawcami i specjalistami różnych sektorów (zdrowie, edukacja, informatyka i nieletni), którzy wnieśli swój wkład – co miało miejsce w marcu i kwietniu tego roku – w rozwój prototypu.

Konfederacja Ośrodków Młodzieżowych Don Bosco, współdziałając z młodzieżą i specjalistami, zdecydowała się zaprojektować narzędzie, za pomocą którego możliwe byłoby zredukowanie presji społecznej, jaką nieletni odczuwają, gdy chodzi o spożycie alkoholu. W ten sposób powstała zabawna aplikacja, w ramach której gracze mogą realizować specyficzne “misje”, które pozwolą im gromadzić punkty, aby wypełnić wirtualny “Paszport 0%”.

Aplikacja została tak pomyślana, aby mogła być używana w grupie, zwłaszcza w środowiskach wychowania nieformalnego (ośrodki młodzieżowe, stowarzyszenia zajmujące się zagospodarowaniem wolnego czasu...), pobudzając graczy do refleksji nad pozytywnymi propozycjami, z jakimi mają do czynienia, i pomagając im spędzić czas wolny w pożyteczny sposób. “Nie potrzeba alkoholu, aby się zabawić, możemy mieć 100% zabawy przy zagrożeniu równym O” – oto sens tej aplikacji.

W czasie jej opracowywania młodzi z różnych części Hiszpanii wnieślli swój szczególny punkt widzenia, gdy chodzi o rozwiązania poważnego problemu związanego ze spożyciem alkoholu. Większość z nich jest zgodna co do tego, że w stwierdzeniu “presja grupy” zawiera się najważniejszy element, który trzeba koniecznie uwzględnić, jeśli chcemy się zmierzyć z tematem początków picia alkoholu. 15-letni Joshua z Madrytu mówi: “Spotkałem osoby, z którymi nigdy przedtem nie miałem do czynienia, starszymi ode mnie, i w ten sposób mogłem nauczyć się wielu rzeczy. (...) Są to nowe doświadczenia, teraz mogę mówić o tych kwestiach i poniekąd być z tego dumnym”. Lucia, licząca 17 lat, z Walencji, dodaje: “Byłam bardzo zaskoczona, kiedy mnie wezwano, i gdy mi powiedziano, o co chodzi. Spodobało mi się to, że jest realizowany podobny projekt, i że liczą na mnie. Poczułam się super!”. 

Jaime, odpowiedzialny za  ten projekt od strony “Linked teams”, informuje: “Współpracujemy z Quiero salvar el mundo haciendo marketing (Chcę uratować świat robiąc marketing – przyp. tł.), aby odpowiednio wykorzystać te wszystkie pomysły, jakie wyłoniły się w czasie warsztatów Konfederacji Don Bosco, aby opracować projekt pod względem technicznym i zaproponować innowacyjne rozwiązania. Często użytkownicy, z braku doświadczenia, nie mają pojęcia o tym, czego można dokonać”.

Aplikacja jest dostępna dla urządzeń android na “Google Play” pod nazwą “Pasaporte 0%”.

Opublikowano 30/10/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca