Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

30/6/2014 - Dom Generalny - Prezentacja tematu Wiązanki 2015: “Jak Ksiądz Bosko, z młodzieżą i dla młodzieży”
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PREZENTACJA TEMATU WIąZANKI 2015: “JAK KSIąDZ BOSKO, Z MłODZIEżą I DLA MłODZIEżY”

(ANS – Rzym) – Powiedzieć “Ksiądz Bosko” oznacza powiedzieć “młodzież”. Prawie że niewyobrażalne jest przywołanie historii Świętego bez towarzystwa młodzieży. Ks. Rua, jego pierwszy następca, zwykł mówić o nim:„Nie uczynił kroku, nie wypowiedział słowa, nie przyłożył ręki do żadnego dzieła, które by nie miało na celu zbawienie młodzieży…”.

 I kierując się tymi korzeniami i źródłem, ks.Ángel Fernández Artime, dziesiąty następca Księdza Bosko, podał temat swojej pierwszej Wiązanki, która jest jednocześnie Wiązanką roku obchodów Dwusetlecia urodzin Założyciela, bezpośrednio odwołując się do „serca” naszego posłannictwa: „Jak Ksiądz Bosko, z młodzieżą i dla młodzieży”.  

Wiązankę tę przekazuje Przełożony Generalny jako następca Księdza Bosko, a więc jako ojciec całej Rodziny Salezjańskiej, która, w autonomii i różnorodności swoich grup, znajduje dodatkowy bodziec, pozwalajacy jej zespolić się i żyć wspólnym celem, którym jest dzielenie się posłannictwem salezjańskim w służbie na rzecz młodzieży, zwłaszcza najuboższej.

Jedność Rodziny Salezjańskiej nie jest celem samym w sobie, ani też nie może być spożytkowana jedynie w jej wnętrzu, ale musi stanowić dar w Kościele: charyzmat salezjański jest darem dla całego Kościoła, podobnie jak wszystkie inne charyzmaty wylane przez Ducha Świętego w służbie misji ewangelizacji, jak to zresztą uwypuklił papież Franciszek w Evangelii Gaudium

Ks. Fernández Artime nie zapomina przywołać na pamięć źródła dynamizmu apostolskiego, które wspierało Księdza Bosko, a który musi stanowić wsparcie dla każdego członka Rodziny Salezjańskiej: miłość duszpasterska, która znajduje w sercu Jezusa fundamentalny wzór. W tej ikonie znajduje się odniesienie do salezjańskiego działania wychowawczego, wezwanego do uległej współpracy z działaniem Bożym.

Przełożony Generalny stawia nacisk na zainteresowanie i uprzywielejowanie młodzieży, zwłaszczy najuboższej, i zachęca do uczynienia własnym, poprzez szczególne zaangażowanie, wezwanie papieża Franciszka do zainteresowania się peryferiami: “peryferie są częścią składową naszego salezjańskiego DNA”.  

Valdocco i Mornese, ze swoimi specyficznymi cechami, oznaczały wtedy peryferie, a dzisiaj termin „peryferie” oznacza wskazanie na “gwiazdę polarną naszego poruszania się”: najmniejsi i najubożsi, zaznacza ks. Fernández Artime, stanowią “specyfikę naszego DNA jako charyzmatu salezjańskiego”.

Poruszając sie po tej linii, na bazie wspólnego charyzmatu wychowawczego Księdza Bosko, członkowie Rodziny Salezjańskiej są świadkami miłości Boga i chcą być darem dla młodzieży. Ale muszą być równie przekonani o tym, że, jak twierdził ks. Juan Vecchi, ubodzy młodzi są z kolei darem, który dodaje bodźca do dalszej wędrówki i przezwyciężenia niebezpieczeństwa przeciętności, pozwalając nam wyjść poza poczucie własnego bezpieczeństwa i pozostać otwartym na Ducha Świętego.

By te wszystkie dobre intencje, postanowienia stały się rzeczywistością – mówi na zakończenie Przełożony Generalny, zapowiadając Wiązankę na rok 2015 – nie może zabraknąć łaski i błogosławieństwa Pana, wraz ze wstawiennictwem Maryi, “najbardziej znamienitej współpracownicy Ducha Świętego”.

Pełny tekst prezentacji Wiązanki 2015 jest dostępny w Serwisie ANS i na stronie sdb.org.

Opublikowano 30/06/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca