Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

30/5/2014 - Dom Generalny - 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – 48. ŚWIATOWY DZIEń ŚRODKÓW SPOłECZNEGO PRZEKAZU

(ANS – Rzym) – W dniu 1 czerwca, w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzony jest Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W orędziu, przygotowanym na tę okazję, na temat “Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”, papież Franciszek wzywa, byśmy nie bali się środków społecznego przekazu, ale wykorzystywali je, aby ukazać „bliskość” i „czułość”.

Zglobalizowany współczesny świat staje się coraz mniejszy i wydawałoby się, że jest łatwiej być bliźnim dla drugich. A jednak odległości, jakie nas dzielą, są teraz o wiele większe niż przedtem: “Często wystarczy przejść się ulicami miasta, by zobaczyć kontrast między ludźmi żyjącymi na chodnikach i rzęsiście oświetlonymi wystawami sklepów. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do tego, że już nas to nie uderza”.

Same narzędzia technologiczne nie wystarczą, aby ludzie naprawdę zbliżyli się do siebie, pomimo “niesłychanego rozwoju” i rozprzestrzenienia się internetu, określonego przez papieża “darem Boga” ze względu na możliwości, jakie oferuje. Przeciwnie, aby mogło dojść do prawdziwej bliskości, trzeba zbudować autentyczną kulturę spotkania, która domaga się nie tylko dyspozycyjności do dawania, ale także – otrzymywania od innych.

Świat środków przekazu – czytamy w orędziu papieża – może nam pomóc się rozwijać lub, przeciwnie, może nas dezorientować. (…) Przede wszystkim musimy odkryć na nowo pewne poczucie powolności i spokoju. Wymaga to czasu i umiejętności wyciszenia się, by słuchać. Musimy także być cierpliwi, jeśli chcemy zrozumieć człowieka innego od nas: osoba wyraża w pełni samą siebie nie wtedy, kiedy jest po prostu tolerowana, lecz kiedy wie, że jest naprawdę zaakceptowana”.

Tak więc pojawia się pytanie: “jak przejawia się «bliskość» w posługiwaniu się  środkami przekazu i w nowym środowisku, stworzonym przez technologie cyfrowe?”.I papież odpowiada, proponując przykład dobrego Samarytanina, będący także przykładem dobrego przekaziciela, ponieważ ten nie tylko czyni się bliźnim dla drugiego, ale czuje się za niego odpowiedzialny.  

Następnie papież przypomina, że nie wystarczy przemierzać cyfrowe drogi, bo ludzkość potrzebuje “czułości”. A kończy podkreślając, że “chrześcijańskiego świadectwa nie daje się przez bombardowanie treściami religijnymi, lecz przez chęć dawania siebie innym przez gotowość do cierpliwego i naznaczonego szacunkiem zainteresowania się ich pytaniami i wątpliwościami na drodze poszukiwania prawdy i sensu ludzkiego istnienia”.  

Pełny tekst orędzia jest dostępny na stronie Stolicy Apostolskiej.

Opublikowano 30/05/2014

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca