Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

3/12/2013 - Francja - Ksiądz Jean-Marie Peticlerc, salezjanin, otrzymuje nagrodę Éthique 2013
Zdjęcie artykułu -FRANCJA – KSIąDZ JEAN-MARIE PETICLERC, SALEZJANIN, OTRZYMUJE NAGRODę ÉTHIQUE 2013

(ANS – Wersal) – W czwartek 21 listopada w Wersalu ks. Jean-Marie Petitclerc otrzymał nagrodę Éthique 2013, przyznawaną przez czasopismo francuskie «Lettre du Cadre Territorial». Wręczył ją laureat ubiegłorocznej edycji, słynny szef kuchni Thierry Marx.

Nagroda „Éthique” jest przyznawana tym mężczyznom i kobietom, którzy, poprzez swoją codzienną pracę i postawę, jaką zajmują, przyczyniają się do promocji wartości tolerancji, poszanowania podstawowych wolności i praw człowieka, solidarności i równości oraz przeciwstawiają się dyskryminacji. Jury składało się z urzędników terytorialnych, ale także ze znanych osobistości (dziennikarze, przedsiębiorcy, politycy…), którzy regularnie współpracują z Lettre du Cadre Territorial.

Po wprowadzeniu do tej ceremonii ze strony Emmanuela Cattiau, z gminy Magny, i Nicolasa Braemera, redaktora naczelnego czasopisma, głos zabrał szef kuchni Marx: “Jest wielkim przeżyciem dla mnie wręczenie tej nagrody, ponieważ kiedy zaczynałem Cuisine et mode d'emploi, w dużej mierze inspirowałem się jego doświadczeniem. [...] A jako, że nie lubię przemawiać, niech teraz przemówi serce”.

Z kolei w czasie swojego przemówienia po odebraniu nagrody ks. Petitclerc zechciał przede wszystkim podziękować wszystkim swoim współpracownikom z ekipy wspólnoty „Valdoccò”. Podkreślił rolę integralnego podejścia do wychowania młodzieży, które  przechodzi przez triadę: rodzina – szkoła – miasto, gdzie rodzina przekazuje tradycję, szkoła kształtuje wymiar republikański, a miasto – kulturę równości. „W każdym z tych miejsc młodzi znajdują w dorosłych punkt odniesienia, ale często zamiast pracować razem, ci dorośli ignorują siebie, przeczą sobie albo dyskredytują jeden drugiego. Podczas gdy pierwszym prawem człowieka młodego jest prawo do koherencji. [...] Słowem kluczowym na “Valdocco” jest pośredniczenie w celu zapewnienia koherencji wśród osób dorosłych”.

Uwypuklając znaczenie szkoły, ks. Petitclerc postawił uczestnikom pytanie co do zdolności systemu nauczania w polepszeniu umiejętności ludzi młodych.

Na koniec salezjanin wskazał na konieczność wyrwania z getta rzeczywistości młodzieżowej: “Kiedy jakiś człowiek młody jest w szkole z tymi samymi młodymi, których spotyka na ulicy, i kiedy profesjonaliści animacji zabierają na wakacje zawsze tych samych młodych, ci młodzi są skazani na życie w gettcie. [...] Musimy przemyśleć politykę miasta, aby uchronić się przed zgubną logiką dzielnicy”.

Opublikowano 03/12/2013

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca