Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

6/11/2012 - Hiszpania - I Krajowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieży: nowe drogi ewangelizacji młodzieży
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – I KRAJOWY KONGRES DUSZPASTERSTWA MłODZIEżY: NOWE DROGI EWANGELIZACJI MłODZIEżY
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS - Madryt) – Ponad 20 biskupów, 1500 młodzieży, działaczy duszpasterskich z wszystkich diecezji Hiszpanii oraz przedstawicieli ruchów, instytucji kościelnych i zgromadzeń zakonnych dało wyraz ogólnego zainteresowania duszpasterstwem młodzieżowym i głębokiego zaniepokojenia, każącego poszukiwać nowych dróg wprowadzania orędzia Ewangelii i miłości Bożej do serc młodzieży. Obecnych było około 50 przedstawicieli Rodziny Salezjańskiej, a przede wszystkim – członków Salezjańskiego Ruchu Młodzieżowego.

Wygłoszone prelekcje uwypukliły aktualną sytuację młodzieży i wyzwania, którym Duszpasterstwo Młodzieżowe musi stawić czoła:

  • Arcybiskup Walencji, bp Carlos Osoro, skupił się na pierwszym przepowiadaniu Ewangelii, dokonując rozróżnienia między zrodzeniem się wiary (przepowiadanie) i jej rozwojem (katecheza), przypominając o ich komplementarności. Arcybiskup położył nacisk na konieczności pierwszego przepowiadania w celu przybliżenia do wiary młodych, którzy nie znają Chrystusa i tych, którzy, którzy chociaż Go poznali, oddalili się od Niego, jak również tych, którzy, chociaż pozostali w Kościele, nie prowadzą głębokiego życia wiary. 
  • Następnego dnia bp José Ignacio Munilla, biskup San Sebastián, przeprowadził szczegółową analizę rzeczywistości uczuciowej, jaką wielu młodych żyje, uwypuklając trzy istotne “rany”, które, jego zdaniem, przyczyniają się do utraty sensu życia, a które tylko Dobra Nowina Jezusa Chrystusa jest w stanie uleczyć: narcyzm, panseksualizm i brak zaufania. Przytaczając dosłownie słowa Ks. Bosko, zachęcił obecnych do pokładania ufności w ludziach młodych i kochania tego, co oni kochają. 
  • Kard. Stanisław Ryłko, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, zatrzymał się na naglącej potrzebie wychowania, przywołując niektóre z najbardziej znaczących refleksji Benedykta XVI, podkreślając, że bez wychowania nie ma prawdziwej ewangelizacji. 

Odbyły się także inne prelekcje, które nawiązywały od tych głównych, przedstawionych przez biskupów. Jedną z nich wygłosił salezjanin, ks. Rosendo Soler, który, koncentrując się na zadaniu wychowania i ewangelizacji, zwrócił się z następującym pytaniem do publiczności: “Duszpasterstwo młodzieżowe potrzebuje wychowawców z pasją, takich jak my, którzy jesteśmy tutaj obecni. Chcecie nimi być”?

W sobotę wieczorem, 3 listopada, zaproponowano dwie inicjatywy: najmłodsi uczestnicy zostali zaproszeni do przepowiadania na ulicach. Z hasłem “Światło w nocy” młodzi przemierzali ulice Walencji, wchodząc do różnych barów i zapraszajac swoich rówieśników do udziału w spotkaniach modlitewnych organizowanych w niektórych kościołach, które włączyły się w tę inicjatywę. Natomiast starsi trwali duchowo na czuwaniu modlitewnym w katedrze w Walencji, któremu przewodniczył bp Xavier Novell Gomá, biskup Solsona.
Kongres – który odbywał się w Walencji od 1 do 4 listopada – miał także element kulturowy w postaci koncertu zorganizowanego przez “Cadena 100”, w którym wystąpili: Hermana Glenda, Conchita, Melocos i Pulpo.

Teksty głównych prelekcji i inne materiały są dostępne w języku hiszpańskim na oficjalnej stronie Kongresu: www.cnpj2012.es.

Opublikowano 06/11/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca