Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

29/10/2012 - Hiszpania - I Krajowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieżowego: salezjanie są obecni
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – I KRAJOWY KONGRES DUSZPASTERSTWA MłODZIEżOWEGO: SALEZJANIE Są OBECNI

(ANS – Walencja) – W dniach 1-4 listopada, w Walencji, pod hasłem “Wy też świadczycie o Mnie” (por. J 15,27) odbędzie się I Krajowy Kongres Duszpasterstwa Młodzieżowego Hiszpanii, zorganizowany przez Konferencję Episkopatu Hiszpanii (CEE). Salezjańskie duszpasterstwo młodzieżowe będzie reprezentować 50 delegatów, zaangażowanych w animację modlitewną i działających w ramach młodzieżowych wspólnot chrześcijańskich.

Głównym celem tego Kongresu, jak to potwierdzają organizatorzy, jest “odkrycie nowych szlaków ewangelizacji młodzieży i uczynienia ich w swoim czasie świadkami Ewangelii we współczesnej kulturze”. Po raz pierwszy CEE organizuje kongres duszpasterstwa młodzieżowego, w którym ma wziąć udział około 200 uczestników: animatorów, katechetów, kierowników, którzy działają na polu duszpasterstwa młodzieżowego.

Kongres będzie oscylował wokó trzech głównych referatów. W piątek, 2 listopada, arcybiskup Walencji Carlos Osoro przedstawi referat pt. “Dla ciebie życiem jest Chrystus. Pierwsze głoszenie”; w sobotę, 3 listopada, prelegentem będzie biskup San Sebastián, bp D. José Ignacio Munilla, odpowiedzialny za Departament Młodzieżowy CEE, który omówi temat: “Ewangelizacja młodzieży w obliczu naglącej potrzeby miłości”; i na koniec, w niedzielę 4 listopada, kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej  Rady ds. Świeckich, wygłosi referat na temat: “Duszpasterstwo młodzieżowe w obliczu współczesnej naglącej potrzeby wychowania: magisterium Benedykta XVI”.

Po każdej prelekcji będzie czas na “rezonans”, który będzie okazją do pogłębienia za każdym razem innego specyficznego aspektu duszpasterstwa młodzieżowego. I tak zgodnie z tą metodą, po prelekcji kardynała Ryłko, salezjanin, ks. Rosendo Soler, były delegat krajowy salezjańskiego duszpasterstwa młodzieżowego, będzie mówić o pragramach wychowania do wiary i towarzyszenia osobistego.

Poza tym, z okazji Kongresu ruchy, zgromadzenia zakonne i inne organy kościelne będą dzielić się w różnych kościołach swoim doświadczeniem w zakresie duszpasterstwa młodzieżowego; tych dzielących się osób będzie ok. 40. Wśród nich znajdzie się także salezjanin, ks. David Cano Charfolé, który przedstawi jedną z propozycji Salezjańskiego Duszpasterstwa Młodzieżowego: młodzieżowe wspólnoty chrześcijańskie, które od wielu lat wychodzą z pewną propozycją do dorosłej młodzieży, która przebyła odpowiednią drogę formacji do wiary w parafiach, szkołach i ośrodkach młodzieżowych.

Według krajowego delegata salezjańskiego duszpasterstwa młodzieżowego, ks. Koldo Gutiérreza, “Kongres chce wesprzeć Duszpasterstwo Młodzieżowe Kościoła w Hiszpanii, ukazując więzi komunii kościelnej i skupiając refleksje na istotnych punktach przekazu wiary: pierwsze głoszenie, spotkanie z Jezusem Chrystusem, programy wiary”.
 
“Jako salezjanie – kontynuuje ks. Gutiérrez – cieszymy się z tego zaangażowania na rzecz młodzieży i chcemy zabrać na Kongres naszą historię i nasze doświadczenie w zakresie duszpasterstwa młodzieży”.

Salezjańskie duszpasterstwo młodzieżowe jest także silnie zaangażowane w przygotowanie momentów modlitwy na Kongresie i od początku chciało być obecne w tej znaczącej inicjatywie Kościoła Hiszpańskiego. Ogółem, będzie je reprezentować około 50 osób: salezjanie, Córki Maryi Wspomożycielki, członkowie Rodziny Salezjańskiej i animatorzy.

Opublikowano 29/10/2012

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca