Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo Salezjańska



IT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

12/10/2011 - Dom Generalny - Projekt Europa także z imigrantami
Zdjęcie artykułu -DOM GENERALNY – PROJEKT EUROPA TAKżE Z IMIGRANTAMI
Zdjecie dostepne w Banku Zdjec

(ANS – Rzym) – Wśród zadań przewidzianych w „Projekcie Europa” znajduje się także praca wśród imigrantów. W celu udzielenia konkretnych odpowiedzi na tę potrzebę, grupa robocza, składająca się z przedstawicieli salezjańskich Inspektorii Europy, spotkała się w Domu Generalnym w dniu 8 października, by przedstawić program działania i różne inicjatywy, podjęte z myślą o imigrantach.

W spotkaniu uczestniczyli: Radca ds. Duszpasterstwa Młodzieży – ks. Fabio Attard, Radca ds. Misji – ks. Václav Klement, ks. Stanislaw Rafałko, ks. Rafael Borges, ks. Janusz Zapała; Papieski Uniwersytet Salezjański (UPS) reprezentowali: ks. Vito Orlando i ks. Michal Vojtáš, pochodzący z Inspektorii Słowackiej (SLK); ks. José Maria Blanco, z Hiszpanii-León (LES), ks.Giovanni d’Andrea – z Inspektorii Sycylijskiej (ISI) i ks. Salvatore Policino – Okręgu Włochy Środkowe (ICC).

Wychodząc od danych statystycznych, według których w Europie znajduje się 40 milionów imigrantów, i wskazując na nasilanie się tego zjawiska, powrócono do refleksji, jaka została zapoczątkowana na spotkaniu Inspektorów Europy (Santiago de Compostela, sierpień 2011), na którym opisano to zjawisko jako jeden z czynników “generujących” rewitalizację endogeniczną. Grupa robocza zebrała się właśnie w tym celu, aby kontynuować tę refleksję.

Przed najbliższym spotkaniem Inspektorów Europy, w 2012 r., chce się przygotować treść żądania, uczulić Inspektorie na podjęcie pracy na rzecz imigrantów, docenić dzieła ukierunkowane na ten typ misji i przybliżyć dzieła, w których występuje wysoki procent imigrantów (przeszło połowa Inspektorii Europy). Poza tym, akcje informacyjne, związane z tym tematem, zamiast ograniczać się do zwykłego spisu i wyliczenia, będą mieć na celu przede wszystkim podkreślenie znaczenia oraz propagowanie dobrych praktyk i wzorców, które już zostały wdrożone.

Następnie podkreślono, że w różnych Inspektoriach europejskich już zostały podjęte konkretne inicjatywy na rzecz imigrantów, które odniosły sukces. Jednak pozostaje jeszcze wiele wyzwań, jak np. obrona praw imigrantów, dialog międzyreligijny, zmiana mentalności społeczeństwa i środowiska kulturowego; pozostaje także kwestia obrazu imigrantów, jaki przedstawiają media, ukazujące ich często jako problem. Praca dopiero co się zaczęła i czeka jeszcze wiele wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć.

Członkowie grupy roboczej przedstawili również różne działania związane z pracą wśród imigrantów, które aktualnie są realizowane w poszczególnych Inspektoriach, i przeanalizowali zaangażowanie podjęte przez salezjanów, potwierdzając zainteresowanie i znaczenie tych nowych odbiorców dla posłannictwa Synów Ks. Bosko.
 
Opublikowano 12/10/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca