Logo Ans - Przejdź do Strony Głównej
ANS - Agencja iNfo SalezjańskaIT EN ES FR PT PL Wersja Standard || Tylko Tekst

Drukuj bieżącą stronę Drukuj   
:. WIADOMOŚCI

9/2/2011 - Hiszpania - Nagroda “Santa Cecilia” dla przedszkolaków i nauczycieli Instytutu w Huesca
Zdjęcie artykułu -HISZPANIA – NAGRODA “SANTA CECILIA” DLA PRZEDSZKOLAKÓW I NAUCZYCIELI INSTYTUTU W HUESCA
(ANS – Huesca) – Dzieci i nauczyciele przedszkola Salezjańskiego Instytutu w Huesca otrzymali w dniu 3 lutego XI Nagrodę “Santa Cecilia” za badania etnograficzne w szkole, a ściślej za projekt pod nazwą “Ciekawe i fantastyczne postaci oraz etnografowie”. Nagroda została przyjęta z entuzjazmem i zadowoleniem, jako wyraz uznania dla pracy, jaką wykonały dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Instytucie Studiów Altoaragoneses, patronującemu konkursowi wraz z Centrum Nauczycielskim w Huesca.

W czasie wręczenia nagrody nauczyciele przedszkola opowiedzieli o tym, jak w ramach rocznego cyklu nauczania przedszkolnego został zrealizowany program pracy na temat regionu Aragonii. Poprzez tę pracę, której celem było upamiętnienie całej kultury, obecnej w wioskach i tradycji lokalnej, nauczyciele starali się uwzględnić wszystkie płaszczyzny: poznanie środowiska, czytanie-pisanie, sztukę plastyczną i umiejętności psychomotoryczne.

W pierwszym kwartale skupiono się na ciekawych postaciach. “Poprosiliśmy dzieci o odpowiednie informacje i one wykorzystały różne sposoby, by je dostarczyć: internet, rodziców, a przede wszystkim – dziadków i starszych mieszkańców wioski, do których udają się zwykle w weekendy” – wyjaśnili nauczyciele. W drugim kwartale zostały poddane analizie postaci fantastyczne, z wróżkami i krasnalami typowymi dla wszystkich tradycji. Etnografowie byli analizowani w trzecim kwartale; zasięgnęliśmy w tym przypadku opinii takich specjalistów, jak Enrique Satué i Paco Paricio – “Titiriteros de Binefar” i historyk José Antonio Adell.

W oparciu o zebrane przez dzieci informacje zostały opracowane “książki podróżnicze”, które rozprowadzono po domach i wioskach uczniów w celu skonsultowania ich z rodzicami. I tak oto przedszkolaki oddawały się lekturze, pisały, rysowały postaci, a wszystko to zachodziło na bazie bliskich relacji pomiędzy nauczycielami, dziećmi i rodzicami. Wieczór kończący ten konkurs uwidocznił całe to dokonanie poprzez przedstawienia teatralne i gry wizualne z takimi postaciami, jak “Smok z Oroel”, elfy i fantastyczne postaci z legend aragońskich.

Nagrody za badania etnograficzne, jakie przyznaje Stowarzyszenie Folklorystyczne “Santa Cecilia”, mają zachęcić do zachowania i przywrócenia tradycji, którym grozi wymarcie.
 
Opublikowano 09/02/2011

comunica ANS news


Ostatnie Wiadomości
14/3/2016 - Dom Generalny – Spotkanie magistrów nowicjatów
14/3/2016 - Brazylia – “Edukomunikacja” otwiera nowe horyzonty dla młodzieży
14/3/2016 - Indie – Inicjatywy ekologiczne wśród młodzieży
14/3/2016 - Filipiny – Przełożony Generalny w “Don Bosco Boys Home”
11/3/2016 - Dom Generalny – Bliscy ks. Uzhunnalilowi, wywiady księdza Ceredy


Wiadomości z ostatniego tygodnia
Wiadomości z ostatniego miesiąca